Nedeľa, 17. október 2021
Jasno  3,6 °C
Mimoriadne správy

Prezidentka Zuzana Čaputová diskutovala o ľudských právach, demokracií aj o situácii okolo Ruska

 Webnoviny  14. jún 2021  122
Prezidentka Zuzana Čaputová diskutovala o ľudských právach, demokracií aj o situácii okolo Ruska

14.6.2021 (Webnoviny.sk) - Novú strategickú koncepciu Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) by mali prijať na budúci rok na summite v španielskom Madride. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová po skončení summitu NATO 2021 v Bruseli v Belgicku.

Podľa nej je partnerstvo krajín v NATO pevné a založené na hodnotách demokracie, právneho štátu aj rešpektu k ľudským právam.

Debata o Rusku


Prezidentka doplnila, že predmetom debaty bolo aj Rusko. V tejto súvislosti podčiarkla, že krajina ani jej občania nie sú hrozbou pre žiadnu spojeneckú krajinu NATO, no za hrozbu sú považované niektoré kroky politického vedenia.

Panuje zhoda na tom, že s Ruskom máme záujem viesť dialóg. Ako to povedali viacerí spojenci, máme záujem na konštruktívnych a predvídateľných vzťahoch,“ ozrejmila prezidentka Čaputová.

Riziká technológií


Diskusia bola aj o Číne, najmä v súvislosti s rizikami nových technológií alebo rizikom, ktoré by predstavovala závislosť na týchto technológiách.

Ako prezidentka ďalej konkretizovala, v NATO diskutovali aj o politike „otvorených dverách“ - umožniť každej krajine, ktorá má záujem a chce byť členom aliancie, túto možnosť poskytnúť.

Hovorilo sa najmä o Ukrajine a Gruzínsku. Témou debát členov aliancie sa stali klimatické zmeny, čo považujú za novú hrozbu. Prezidentka podotkla, že tieto zmeny majú vplyv aj na bezpečnostnú oblasť.

Stretnutie s Bidenom


Čaputová sa v rámci summitu stretla aj novozvoleným prezidentom Spojených štátov amerických Joeom Bidenom.

Ich debata sa týkala dôležitosti hodnôt, ktoré ich spájajú. Informovala ho napríklad o reformách, ktoré na Slovensku robíme. Dodala, že americký prezident ocenil progres Slovenskej republiky.

Viac k témam: Informačné technológie, nebezpečenstvo na internete, summit
Zdroj: Webnoviny.sk - Prezidentka Zuzana Čaputová diskutovala o ľudských právach, demokracií aj o situácii okolo Ruska © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.