Pondelok, 20. apríl 2026
Mimoriadne správy
- Španielsko požiada Úniu o ukončenie asociačnej dohody s Izraelom, hovorí o porušovaní medzinárodného práva
- Americký viceprezident J.D. Vance povedie delegáciu Spojených štátov na rokovania s Iránom v Pakistane
- Úrady evakuovali tisíce obyvateľov parížskeho predmestia, experti sa snažia zneškodniť bombu z druhej svetovej vojny
- Polícia objavila jed na potkany v detskom jedle značky HiPP, môže ísť o súčasť vydieračského plánu
- Britskí ministri vyjadrili podporu Starmerovi. Premiér čelí škandálom okolo dlhoročného spojenca Jeffreyho Epsteina
Klimatické aktivistky išli pre obliatie Van Goghových slnečníc paradajkovou polievkou pred súd, prepustili ich na kauciu
Webnoviny 15. október 2022 555
15.10.2022 (Webnoviny.sk) - Tri klimatické aktivistky sa v sobotu postavili pred súd pre obvinenia z trestného činu poškodzovania počas protestov v Londýne.
Dve z nich, vo veku 20 a 21 rokov, v londýnskej Národnej galérii v piatok obliali polievkou obraz Slnečnice Vincenta van Gogha, pričom podľa prokurátorky poškodili rám, a prilepili sa k stene.
V Londýne usporiadali protesty
Tretia je obvinená pre posprejovanie značky Metropolitnej polície. Všetky tri ženy súdu povedali, že sú nevinné. Sudca ženy prepustil na kauciu pod podmienkou, že na verejnom mieste pri sebe nebudú mať farby ani lepiace látky.
Klimatickí aktivisti zo skupín Extinction Rebellion a Just Stop Oil, ktorá sa usiluje o to, aby vláda zastavila nové ropné a plynové projekty, usporiadali v piatok v Londýne protesty.
V súvislosti s nimi polícia zatkla zhruba 28 ľudí a 25 prepustila na kauciu s tým, že ich čaká vyšetrovanie.
Zameriavajú sa na umelecké diela
Just Stop Oil si vyslúžila pozornosť i kritiku tým, že sa pri svojich protestoch zameriava na umelecké diela v múzeách.
V júli sa, napríklad, jej aktivisti prilepili k rámom obrazov Posledná večera od Leonarda da Vinciho v londýnskej Kráľovskej akadémii umení a Voz na seno od Johna Constabla v Národnej galérii.
Počas dvoch týždňov protestov zároveň blokovali mosty a križovatky naprieč Londýnom.
Viac k témam: Aktivisti, klimatickí aktivisti, Protest
Zdroj: Webnoviny.sk - Klimatické aktivistky išli pre obliatie Van Goghových slnečníc paradajkovou polievkou pred súd, prepustili ich na kauciu © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Retail park COOP Jednota Prievidza s titulom Inovátor roka aj ocenením v Stavbe roka
Občianske združenie Mladá Šaca odovzdalo na košickom magistráte petíciu občanov mestskej časti – VIDEO
Politológ Lenč: Zrušenie voľby poštou zo zahraničia môže mať aj opačný efekt, než vláda očakáva