Streda, 29. január 2020
Jasno  -1,9 °C
Mimoriadne správy

Každý siedmy obyvateľ Prahy je cudzinec, ich ekonomická aktivita je vyššia ako u priemerného Pražana

 Webnoviny  27. august 2019  32
Každý siedmy obyvateľ Prahy je cudzinec, ich ekonomická aktivita je vyššia ako u priemerného Pražana

27.8.2019 (Webnoviny.sk) - V Prahe žilo v roku 2018 viac ako 200-tisíc cudzincov a každý siedmy obyvateľ metropoly tak pochádzal zo zahraničia. Plynie to z dát štúdie, ktorú v utorok zverejnil Inštitút plánovania a rozvoja Praha (IPR).

Cudzinci tak tvoria vyše 16 percent obyvateľov Prahy. Zároveň v metropole žije viac ako tretina (35 percent) všetkých cudzincov, ktorí sú usadení v Českej republike.

Najviac je Ukrajincov a Slovákov


Zhruba tretina cudzincov v Prahe pochádza z Európskej únie a pridružených krajín (Island, Nórsko, Švajčiarsko a Lichtenštajnsko).

Podľa národnosti je v Prahe najviac občanov z Ukrajiny (51-tisíc), Slovenska (31-tisíc) a Ruska (24-tisíc). V Prahe je usadených tiež 13-tisíc ľudí s pôvodom vo Vietname a 6-tisíc Američanov.

Zhruba polovica cudzincov má v Prahe trvalý pobyt a ako ukázala analýza, ich ekonomická aktivita je výrazne vyššia ako u "priemerného Pražana".

Znižujú priemerný vek


Kým vekový priemer cudzincov z krajín EÚ je približne 39 rokov, u cudzincov z tretích krajín je priemer nižší a blíži sa 35 rokom. Cudzinci tak znižujú priemerný vek obyvateľov Prahy, ktorý by sa bez nich pohyboval medzi 43 a 44 rokmi.

Ako analýza pripomenula, cudzinci pomáhajú stabilizovať pracovný trh mesta. Príťažlivosť Prahy je okrem iného daná práve atraktivitou pracovného trhu, uzatvára český spravodajský portál Novinky.cz.

Viac k témam: cudzinci, práca, Slováci v zahraničí
Zdroj: Webnoviny.sk - Každý siedmy obyvateľ Prahy je cudzinec, ich ekonomická aktivita je vyššia ako u priemerného Pražana © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.