Piatok, 27. november 2020
Zamračené  -0,7 °C
Mimoriadne správy

Južná Kórea spochybňuje fámy o zlom zdravotnom stave Kim Čong-una, údajne sa v krajine nič zvláštne nedeje

 Webnoviny  27. apríl 2020  94
Južná Kórea spochybňuje fámy o zlom zdravotnom stave Kim Čong-una, údajne sa v krajine nič zvláštne nedeje

27.4.2020 (Webnoviny.sk) - Južná Kórea naďalej trvá na tom, že v susednej Severnej Kórei neregistruje žiadny "nezvyčajný vývoj". Naznačuje tak, že správy o možnom zlom zdraví či dokonca smrti severokórejského vodcu Kim Čong-una nie sú pravdivé.

Podľa juhokórejského ministerstva pre zjednotenie má Soul "dostatok tajných služieb na to, aby mohol spoľahlivo tvrdiť, že nedošlo k žiadnemu nezvyčajnému vývoju" udalostí, ktoré by podporovali špekulácie o Kimovom stave.

O aké špecifické spravodajské informácie sa Južná Kórea opiera, ministerstvo neuviedlo, zdôraznilo však, že vychádza z komplexnej analýzy.

Ide o špekulácie?


Špekulácie týkajúce sa Kimovho zdravia sa rozšírili, keď sa 15. apríla neukázal na oslavách 108. výročia narodenín svojho starého otca.

Ide pritom o najdôležitejšie podujatie v Severnej Kórei a 36-ročný Kim ho nevynechal, odkedy v roku 2011 prevzal moc po svojom otcovi.

Nové vyhlásenie juhokórejského ministerstva v zásade potvrdzuje predchádzajúce stanoviská, že Kim sa normálne venuje štátnym záležitostiam a v Severnej Kórei nezaznamenali žiadne nezvyčajné aktivity.

Ak sa fámy potvrdia, hrozí destabilizácia v regióne


Napriek tomu sa juhokórejskej vláde nepodarilo rozptýliť dohady okolo Kimovho zdravia, ktoré podnecujú navyše aj absentujúce správy severokórejských médií o mieste pobytu ich vodcu.

Keďže ide o absolutistického vládcu krajiny disponujúcej jadrovými zbraňami, je Kimovo zdravie v centre intenzívneho záujmu tak regionálneho, ako aj globálneho.

V prípade, že by sa mu niečo stalo, mohlo by to podľa expertov viesť k destabilizácii Severnej Kórey.

Viac k témam: severokórejský vodca, smrť, tajne služby
Zdroj: Webnoviny.sk - Južná Kórea spochybňuje fámy o zlom zdravotnom stave Kim Čong-una, údajne sa v krajine nič zvláštne nedeje © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.