Štvrtok, 1. december 2022
Zamračené  0,5 °C
Mimoriadne správy

Jevgenija Rojzmana prepustili z väzby, prebehne vyšetrovanie a proces

 Webnoviny  25. august 2022  67
Jevgenija Rojzmana prepustili z väzby, prebehne vyšetrovanie a proces

25.8.2022 (Webnoviny.sk) - Ruský súd vo štvrtok nariadil prepustenie bývalého starostu Jekaterinburgu z väzby, kým sa bude konať vyšetrovanie a proces pre obvinenia, ktorým čelí pre kritiku ruskej vojenskej operácie na Ukrajine.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Jevgenij Rojzman, ktorý bol v rokoch 2013 - 2018 starostom štvrtého najväčšieho ruského mesta, síce mohol ísť na slobodu, ale dostal zákaz navštevovať verejné podujatia a komunikovať prostredníctvom internetu, telefónu a pošty s kýmkoľvek iným ako s jeho právnikmi a najbližšou rodinou.

Rojzmana zatkli v stredu. Novinárom vtedy povedal, že ho obvinili na základe nového zákona, ktorý ruská vláda zaviedla po tom, ako 24. februára poslali vojská na Ukrajinu. V prípade usvedčenia mu hrozia zhruba tri roky väzenia. Ruské súdy ho už pritom tento rok v súvislosti s podobnými obvineniami pokutovali.

Rojzman je ostrým kritikom Kremľa a patrí medzi najviditeľnejšie a najcharizmatickejšie opozičné postavy v Rusku. Jeho zatknutie vyvolalo demonštrácie na jeho podporu. Jedného demonštranta zadržali a musí si odpykať 15 dní vo väzbe.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia
Zdroj: Webnoviny.sk - Jevgenija Rojzmana prepustili z väzby, prebehne vyšetrovanie a proces © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.