Nedeľa, 21. júl 2024
Slnečno  27,9 °C
Mimoriadne správy

Hlas v druhom kole parlamentných volieb vo Francúzsku už odovzdalo takmer 60 percent voličov, ide o najvyššiu účasť od roku 1981 (foto)

 Webnoviny   7. júl 2024  84  
Hlas v druhom kole parlamentných volieb vo Francúzsku už odovzdalo takmer 60 percent voličov, ide o najvyššiu účasť od roku 1981 (foto)

7.7.2024 (SITA.sk) - Tri hodiny pred zatvorením volebných miestností v nedeľňajšom druhom kole predčasných parlamentných volieb vo Francúzsku svoj hlas odovzdalo už 59,71 percenta oprávnených voličov. Ide o najvyššiu volebnú účasť v tomto čase volebného dňa od roku 1981.

Výsledkom volieb by mohlo byť historické víťazstvo krajne pravicového Národného združenia Marine Le Penovej alebo roky politicky patovej situácie. O predčasných voľbách rozhodol francúzsky prezident Emmanuel Macron rozpustením parlamentu po tom, ako jeho centristi utrpeli začiatkom júna porážku vo voľbách do Európskeho parlamentu.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Druhé kolo parlamentných volieb vo Francúzsku (fotografie)

V prvom kole francúzskych predčasných parlamentných volieb, ktoré bolo 30. júna, dosiahlo protiimigrantské nacionalistické Národné združenie svoj historicky najlepší výsledok.

Prieskumy medzi prvým a druhým kolom naznačovali, že Národné združenie pravdepodobne v 577-člennom Národnom zhromaždení čiže dolnej komore parlamentu obsadí najviac kresiel ale nezíska 289 mandátov potrebných na parlamentnú väčšinu.

Viac k témam: Francúzsky prezident, Národné združenie, Národné zhromaždenie, Parlamentné voľby vo Francúzsku, Volebná účasť
Zdroj: SITA.sk - Hlas v druhom kole parlamentných volieb vo Francúzsku už odovzdalo takmer 60 percent voličov, ide o najvyššiu účasť od roku 1981 (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.