Štvrtok, 26. november 2020
Zamračené  -2,3 °C
Mimoriadne správy

Hacker z Ruska ukradol miliónom ľudí osobné údaje a potom ich predával, v USA dostal sedem rokov

 Webnoviny   2. október 2020  73
Hacker z Ruska ukradol miliónom ľudí osobné údaje a potom ich predával, v USA dostal sedem rokov

2.10.2020 (Webnoviny.sk) - Federálny súd v americkom San Franciscu odsúdil za kybernetickú trestnú činnosť na 88 mesiacov 32-ročného ruského občana Jevgenija Nikulina.

Muža uznali vinným z hackerstva platforiem vrátane LinkedIn, Dropbox a Formspring, odkiaľ ukradol osobné údajne približne 100 miliónov ľudí.

Ukradnuté používateľské mená a heslá predával


Prokuratúra uviedla, že Nikulin pracujúci z Moskvy v roku 2012 hackol počítače spoločností v San Franciscu a okolí.

Nainštaloval do nich malware, odcudzil prihlasovacie údaje zamestnancov a pomocou nich získal dáta o zákazníkoch, ako sú používateľské mená a heslá. Tie potom ponúkol na predaj na rusky komunikujúcom fóre o počítačovej kriminalite.

Súdny proces prerušil koronavírus


Nikulina v roku 2016 zatkli v Prahe a predvlani ho vydali do USA. Jeho súdny proces sa začal tento rok v marci, prerušila ho však pandémia konronavírusu a obnovili ho až v júli.

Po šesťdňovom procese Nikulina odsúdili za predaj ukradnutých používateľských mien a hesiel, inštaláciu škodlivého softvéru na chránené počítače, sprisahanie a vniknutie do cudzích počítačov.

Viac k témam: hacker, kyberzločin, osobné údaje, súdny proces, väzenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Hacker z Ruska ukradol miliónom ľudí osobné údaje a potom ich predával, v USA dostal sedem rokov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.