Nedeľa, 16. máj 2021
Oblačno  7,8 °C
Mimoriadne správy

Maďarsko nahnevala správa Európskej komisie. Podľa nej nie sú právnym štátom, ale vládou vydierania

 Webnoviny   1. október 2020  123
Maďarsko nahnevala správa Európskej komisie. Podľa nej nie sú právnym štátom, ale vládou vydierania

1.10.2020 (Webnoviny.sk) - Šéf úradu maďarskej vlády Gergely Gulyás skritizoval Európsku komisiu (EK) za jej novú správu o stave právneho štátu v členských krajinách Európskej únie, ktorá opisuje situáciu v Maďarsku ako nepriaznivú. Podľa politika má EK "dvojité štandardy" pri zaobchádzaní s členmi európskej dvadsaťsedmičky.

"Najnovšia správa o právnom štáte Európskej komisie zdôrazňuje, že nemôžeme hovoriť o právnom štáte ale vláde vydierania," povedal Gulyás na tlačovej konferencii.

Správa EK v súvislosti s Maďarskom opisuje napríklad "veľké obmedzenie" stíhania korupcie na vysokých miestach i zákony podporované vládou, ktoré podrývajú slobodu médií, práva menšín, volebný systém či akademické a náboženské slobody.

Únia často kritizuje Orbánovu vládu


Maďarsko často čelí kritike zo strany Európskej únie pre populistickú politiku vlády premiéra Viktora Orbána. Pred vydaním správy sa podpredsedníčka EK pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová v nemeckom magazíne Der Spiegel vyjadrila, že Orbán buduje "chorú demokraciu", pričom spomenula nedostatok kritického postoja maďarských médií, čo podľa nej obmedzuje schopnosť obyvateľstva vytvárať si kritické názory.

"Bojím sa, že si ľudia v Maďarsku jedného dňa uvedomia, že ich posledné voľby boli posledné slobodné voľby," povedala.

Budapešť pohoršilo vyjadrenie Jourovej


Vyjadrenie Jourovej pohoršilo Budapešť. Orbán napísal predsedníčke EK Ursule von der Leyenovej list, v ktorom žiadal Jourovej rezignáciu a tiež oznámil, že s ňou prerušujú politické kontakty. To vo štvrtok zopakoval aj Gulyás.

"Postoj maďarskej vlády je taký, že Európska únia nemôže mať nijakých vodcov, ktorí hovoria neúctivo a pohŕdavo, ba dokonca s opovrhnutím, o ktoromkoľvek členskom štáte Európskej únie a najmä o jeho občanoch," povedal.

Viac k témam: kritika vlády, právny štát
Zdroj: Webnoviny.sk - Maďarsko nahnevala správa Európskej komisie. Podľa nej nie sú právnym štátom, ale vládou vydierania © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.