Sobota, 15. jún 2024
Prevažne slnečno  20,3 °C
Mimoriadne správy

Gruzínsky parlament začal tretie čítanie sporného zákona o zahraničnom vplyve, masové protesty v krajine pokračujú (video+foto)

 Webnoviny  14. máj 2024  121  
Gruzínsky parlament začal tretie čítanie sporného zákona o zahraničnom vplyve, masové protesty v krajine pokračujú (video+foto)

14.5.2024 (SITA.sk) - Gruzínsky parlament v utorok začal tretie a posledné čítanie kontroverzného návrhu zákona o zahraničnom vplyve, ktorý vyvolal vlnu kritiky a niekoľko týždňov trvajúce masové protesty. Tie pokračujú aj v utorok.

Dav pred budovou parlamentu


Návrh vyzýva médiá a nekomerčné organizácie, aby sa zaregistrovali ako subjekty „realizujúce záujmy cudzej moci“, ak dostávajú viac ako 20 % svojho rozpočtu zo zahraničia.

V utorok ráno sa veľký dav demonštrantov zišiel pred budovou parlamentu, aby protestoval proti navrhovanej legislatíve. Ľudia prišili napriek vysokej policajnej prítomnosti vrátane poriadkovej polície.

Cez víkend v hlavnom meste Tbilisi protestovali tisícky ľudí, ktorí zostali pred parlamentom až do pondelka rána.

Kritici návrh označujú za „ruský zákon“, keďže podobným zákonom Moskva stigmatizuje nezávislé médiá a organizácie v opozícii voči Kremľu.

Hrozba pre demokratickú slobodu


Návrh podľa kritikov predstavuje hrozbu pre demokratické slobody v Gruzínsku aj jeho cieľ vstúpiť do Európskej únie (EÚ), ktorá mu vlani udelila kandidátsky štatút.

Predseda Európskej rady Charles Michel na konferencii o demokracii v Kodani sa na margo Gruzínska vyjadril, že „ak sa chcú pridať k EÚ, musia rešpektovať základné princípy právneho štátu a demokratické princípy“.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem


Podobný návrh vládnuca strana Gruzínsky sen predložila aj minulý rok a po masívnych protestoch ho stiahla. Vláda tvrdí, že zákon je nevyhnutný na zastavenie škodlivého zahraničného vplyvu na politiku krajiny a na zabránenie nešpecifikovaným zahraničným aktérom v snahe ju destabilizovať.

Prezidentka Salome Zurabišviliová, ktorá je čoraz viac v opozícii voči vládnucej strane, sa zaviazala, že zákon bude vetovať. Gruzínsky sen má však väčšinu dostatočnú na prelomenie prezidentského veta.

Viac k témam: Demokracia, Médiá, Predseda Európskej rady, Protesty, Sloboda, zahraničný vplyv
Zdroj: SITA.sk - Gruzínsky parlament začal tretie čítanie sporného zákona o zahraničnom vplyve, masové protesty v krajine pokračujú (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.