Štvrtok, 20. január 2022
Malá oblačnosť  -1,6 °C
Mimoriadne správy

Grécka ekonomika sa pre druhý lockdown prepadne ešte viac, ako sa očakávalo

 Webnoviny  21. november 2020  187
Grécka ekonomika sa pre druhý lockdown prepadne ešte viac, ako sa očakávalo

21.11.2020 (Webnoviny.sk) - Grécko zhoršilo prognózu vývoja svojej ekonomiky, keďže do nej zahrnulo vplyv druhého lockdownu, a očakáva, že jeho verejný dlh prekročí úroveň 200 percent hrubého domáceho produktu (HDP).

Ministerstvo financií Grécka odhaduje, že ekonomika sa v tomto roku zmenší o 10,5 percenta a v budúcom roku posilní iba o 4,8 percenta. Minulomesačná predikcia pritom rátala s tohtoročným poklesom len o 8,2 percenta a budúcoročným rastom o 7,5 percenta.

Grécky verejný dlh stúpne


Grécka vláda prijala druhý celoštátny lockdown 7. novembra v reakcii na dramatický rast počtu prípadov ochorenia COVID-19.

Teraz sa očakáva, že grécky verejný dlh v tomto roku stúpne na 208,9 percenta HDP z vlaňajšej úrovne 180,5 percenta HDP a v budúcom roku opäť klesne, a to na 199,6 percenta HDP.

Ekonomikou Grécka otriasla pandémia


Pandémia otriasla gréckou ekonomikou, keďže je veľmi závislá od turizmu. Hospodárstvo krajiny je pritom zaťažené vysokým verejným dlhom po finančnej kríze a sérii zahraničných núdzových úverov v rokoch 2010 až 2018.

Grécko by však malo z balíčka obnovy Európskej únie dostať finančnú podporu v sume zhruba 31 miliárd eur.

Viac k témam: COVID-19, Ekonomické dopady koronavírusu, finančná kríza, koronakríza, Koronavírus, lockdown, Pandémia
Zdroj: Webnoviny.sk - Grécka ekonomika sa pre druhý lockdown prepadne ešte viac, ako sa očakávalo © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.