Sobota, 22. jún 2024
Slnečno  22,1 °C
Mimoriadne správy

Gerilova skupina BYPOL plánuje v exile prevrat proti Lukašenkovi, aktívne pomáha Kyjevu vo vojne

 Webnoviny  28. február 2024  130  
Gerilova skupina BYPOL plánuje v exile prevrat proti Lukašenkovi, aktívne pomáha Kyjevu vo vojne

28.2.2024 (SITA.sk) - Skupina bieloruských disidentov tvrdí, že plánujú prevrat voči bieloruskému vodcovi Alexandrovi Lukašenkovi. Gerilová skupina BYPOL pozostávajúca z bývalých príslušníkov bezpečnostných zložiek, ktorá svoju činnosť vedie z Poľska, v rámci príprav trénuje dôstojníkov a aktívne sabotuje Kremeľ vo vojne na Ukrajine.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Líder skupiny Aliaksandr Azarau pre belgické médium VRT povedal, že majú vypracovaný plán, ktorý vykonajú v správnom čase. Informuje o tom spravodajský portál Politico.

Na to, aby ruský vodca Vladimir Putin prehral na Ukrajine, je podľa Azaraua potrebné oslabiť Lukašenkov režim.

Bez Putina nie je Lukašenko. Ak dokáže Ukrajina spustiť úspešnú ofenzívu, Putin nebude mať čas pre Bielorusko,“ vyjadril sa.

BYPOL vykonáva sabotáž proti ruskému úsiliu v snahe pomôcť Kyjevu vo vojne, povedal Azarau. Skupina útočí na ruské lietadlá, poškodzuje železničné trate a trénuje bieloruských dobrovoľníkov bojujúcich popri ukrajinských silách.

Vlani vo februári sa skupina prihlásila k dronovému útoku, ktorý vážne poškodil ruské vojenské lietadlo pri Minsku.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine vo februári 2024 (fotografie)

Viac k témam: Bieloruský prezident, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, Štátny prevrat, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Gerilova skupina BYPOL plánuje v exile prevrat proti Lukašenkovi, aktívne pomáha Kyjevu vo vojne © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.