Sobota, 1. október 2022
Zamračené  15,3 °C
Mimoriadne správy

Francúzsky minister spravodlivosti čelí obvineniam, svojej funkcie sa však nechystá vzdať

 Webnoviny  16. júl 2021  148
Francúzsky minister spravodlivosti čelí obvineniam, svojej funkcie sa však nechystá vzdať

16.7.2021 (Webnoviny.sk) - Francúzskeho ministra spravodlivosti v piatok predbežne obvinili z konfliktu záujmu. Eric Dupond-Moretti čelí obvineniam zo zneužitia svojho postavenia ako ministra na vyrovnanie účtov v právnych prípadoch týkajúcich sa jeho práce právnika, ktorým bol pred menovaním do vlády.

Minister obvinenia odmieta


Predbežné obvinenia voči Dupond-Morettimu vzniesol špeciálny súd, ktorý sa venuje obvineniam voči vládnym ministrom. Na základe francúzskeho práva to znamená, že vyšetrujúci sudcovia majú pádne dôvody na podozrenie z priestupku, ale dostávajú viac času na ďalšie vyšetrovanie.

Minister popiera previnenie a tvrdí, že neodstúpi zo svojho postu. Neočakáva sa, že by ho prezident Emmanuel Macron pre obvinenia odvolal.

Vyšetrovanie stále prebieha


Dupond-Moretti krátko potom, čo ho vlani menovali do vlády, začal administratívne vyšetrovania proti sudcom, ktorí vyšetrujú právne prípady týkajúce sa jeho osoby. Magistrátne odbory v reakcii podali právnu sťažnosť, ktorá podnietila vyšetrovanie možného konfliktu záujmov.

Minulý mesiac prehľadali jeho kancelárie na ministerstve spravodlivosti a v piatok ho hodiny vypočúvali vyšetrujúci sudcovia.

Je to po prvý raz od začiatku Piatej francúzskej republiky v roku 1958, keď voči úradujúcemu členovi vlády vzniesli predbežné obvinenia.

Viac k témam: konflikt záujmov, obvinenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Francúzsky minister spravodlivosti čelí obvineniam, svojej funkcie sa však nechystá vzdať © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.