Pondelok, 19. január 2026
Mimoriadne správy
- Čína zaznamenala rekordne nízku pôrodnosť, demografická kríza sa prehlbuje
- Premiér Fico sa stretol s americkým prezidentom, témou bola Ukrajina aj kríza v EÚ – VIDEO, FOTO
- Civilné obete na Ukrajine prudko vzrástli, OSN označila rok 2025 za jeden z najhorších od začiatku vojny
- Vláda Grónska neakceptuje prevzatie ostrova Spojenými štátmi za žiadnych okolností, odkázala Trumpovi
- Trump vyzval Kubu na dohodu, kým nebude neskoro. Rubio by vraj mohol byť prezidentom
Fico sa stretol ukrajinským premiérom Šmyhalom, dosiahli viaceré dohody (video+foto)
24.1.2024 (SITA.sk) - Predseda slovenskej vlády Robert Fico (Smer-SD) sa v stredu v Užhorode (Ukrajina) stretol so svojím ukrajinským náprotivkom Denysom Šmyhalom. V ukrajinskom meste pri slovenských hraniciach absolvovali spoločné rokovanie. Ukrajinský premiér na platforme Telegram informoval, že dosiahli viaceré dohody.
Vláda nebude blokovať ukrajinský nákup zbraní
Medzi nimi je napr. dohoda, že Slovenská vláda nebude blokovať ukrajinský nákup zbraní a vybavenia od slovenských podnikateľov. Dohodli sa aj na tom, že Slovensko podporí program Ukraine Facility, ktorý počíta s vyčlenením 50 miliárd eur z Európskej únie pre Ukrajinu.
„Ukrajina a Slovensko budú pokračovať v plodnej spolupráci v záujme bezpečnosti a prosperity našich krajín. Sme vďační Slovákom, ktorí v týchto ťažkých časoch pomáhajú Ukrajine a Ukrajincom," napísal Šmyhal.
Územná celistvosť a bilaterálne vzťahy
Premiéri oboch krajín zároveň podpísali spoločné vyhlásenie, ktorého cieľom je posilniť bilaterálne vzťahy založené na vzájomnej dôvere a rešpekte.
Podpísaním vyhlásenia potvrdili ďalšiu spoluprácu zameranú na rešpektovanie územnej celistvosti a suverenity Ukrajiny v rámci jej medzinárodne uznaných hraníc.
Fico pritom len pred niekoľkými dňami uviedol, že Ukrajina nie je suverénnym štátom. Vyhlásením ďalej vzali na vedomie pevnú podporu ukrajinskej integrácie a zdôraznili dôležitosť účasti Slovenska na obnove Ukrajiny.
Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, slovenský premiér, Stretnutie, Ukrajinský premiér, Vojenská pomoc Ukrajine
Zdroj: SITA.sk - Fico sa stretol ukrajinským premiérom Šmyhalom, dosiahli viaceré dohody (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Konsolidácia je tak smutný príbeh, že tu už strácam svoj zmysel pre humor, tvrdí expremiérka Radičová – VIDEO
Vlani zanikalo viac firiem aj živností než kedykoľvek predtým, najviac živnostníkov ubudlo v stavebníctve
Pod Spišským hradom otvorili unikátny športový areál, Nordpark v Žehre spája pohyb a históriu