Piatok, 22. november 2024
Zamračené -0,5 °C
Mimoriadne správy
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
- Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na izraelského premiéra pre vojnu v Pásme Gazy
- Rusi vo vojne proti Ukrajine prvýkrát použili medzikontinentálnu raketu
Európsky parlament a Rada EÚ sa dohodli na nových pravidlách, zjednoduchšia tak spoločný nákup zbraní
28.6.2023 (SITA.sk) - Európsky parlament a Rada Európskej únie (EÚ) sa dohodli na nových pravidlách, ktoré členským štátom eurobloku zjednodušia spoločný nákup zbraní. Nariadenie má rozpočet 300 miliónov eur a bude platiť do 31. decembra 2025. Informuje o tom portál Politico.
Európsky obranný priemysel
Dohoda o obstaraní vojenského materiálu podporí európsky obranný priemysel a „členské štáty EÚ budú môcť efektívnejšie doplniť svoje zásoby vyčerpané darmi Ukrajine“, vyjadril sa švédsky minister obrany Pål Jonson, ktorého krajina v súčasnosti drží predsedníctvo v Rade.
Od začiatku vojny na Ukrajine európske krajiny pravidelne poskytujú Kyjevu zbrane, aby mu pomohli odraziť ruskú inváziu. Tempo výroby však nie je dostatočne rýchle na doplnenie európskych zásob a obranné spoločnosti sa sťažujú, že bez zmlúv nemôžu zrýchliť.
Spoločný nákup zbraní
Nová legislatíva umožní to, že sa skupinám najmenej troch krajín, ktoré spoločne kúpia obranný materiál, časť nákladov vráti z rozpočtu EÚ. Existujú však podmienky, aby spoločnosti a projekty boli oprávnené, aby sa predišlo tomu, že únijné peniaze pôjdu zahraničným dodávateľom.
Spoločnosti by mali byť „usadené a mať svoje výkonné riadiace štruktúry“ v EÚ, na Islande, v Lichtenštajnsku alebo Nórsku a nemôžu byť kontrolované „nepridruženou treťou krajinou“.
Tiež by sa mali spoliehať na zariadenia a zdroje v bloku alebo pridruženej tretej krajine, ako je zmienená trojica, pokiaľ dodávatelia obrany nemajú v Európe vhodnú infraštruktúru na výrobu predmetných zbraní.
Aby pravidlá vstúpili do platnosti, musia ich ešte formálne schváliť Rada EÚ a Európsky parlament.
Viac k témam: Členské štáty, Obranný priemysel, rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia, Zbrane
Zdroj: SITA.sk - Európsky parlament a Rada EÚ sa dohodli na nových pravidlách, zjednoduchšia tak spoločný nákup zbraní © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Litva dodá Ukrajine dva systémy protivzdušnej obrany NASAMS