Piatok, 22. november 2024
Mimoriadne správy
- Pre podozrivú batožinu evakuovali časť londýnskeho letiska Gatwick
- Ukrajinský parlament zrušil zasadanie pre sprísnenie bezpečnostných opatrení po tom, ako Moskva nasadila novú raketu
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
Európsku vysielaciu úniu znepokojuje návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase
16.3.2024 (SITA.sk) - Návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase, podľa ktorého sa má zriadiť verejnoprávna inštitúcia Slovenská televízia a rozhlas a nahradiť súčasný Rozhlas a televíziu Slovensku (RTVS), podľa generálneho riaditeľa Európskej vysielacej únie (EBU) Noela Currana vyzerá ako „slabo zakrytá snaha zmeniť slovenského verejnoprávneho vysielateľa na médium kontrolované štátom".
Integrita a nezávislosť RTVS
„Bol by to nebezpečný krok späť pre demokraciu a slobodu prejavu. Nezávislé, objektívne verejnoprávne médiá slúžia ako základný kameň zdravej spoločnosti, poskytujú občanom rôzne perspektívy a kontrolujú tých, ktorí sú pri moci," uviedol Curran vo vyhlásení, ktoré EBU zverejnila na svojej webovej stránke.
„Musíme tvrdo chrániť integritu a nezávislosť RTVS, pretože je to nevyhnutné pre podporu informovaných občanov a ochranu demokratických hodnôt," dodal šéf EBU. Navrhovaný zákon by bol v rozpore s rôznymi medzinárodnými normami, poznamenáva ďalej vyhlásenie.
Návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase
Poukazuje pritom na odporúčanie Rady Európy, ktoré konštatuje, že „prvou prioritou v oblasti verejnoprávnych médií musí byť zabezpečenie toho, aby ich kultúra, politiky procesy a programovanie odrážali a zabezpečovali redakčnú a prevádzkovú nezávislosť“.
EBU združuje 120 verejnoprávnych rozhlasových a televíznych organizácií z 56 krajín Európy. Podľa návrhu zákona o Slovenskej televízii a rozhlase nebude voliť generálneho riaditeľa verejnoprávneho vysielateľa Národná rada SR, ale novovzniknutá Rada Slovenskej televízie a rozhlasu, ktorej troch členov nominuje priamo ministerstvo kultúry a štyroch parlament.
Viac k témam: Návrh zákona, Verejnoprávna televízia
Zdroj: SITA.sk - Európsku vysielaciu úniu znepokojuje návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.