Streda, 1. február 2023
Zamračené  1,1 °C
Mimoriadne správy

Europarlament po vete od Maďarska súhlasil s úpravou pôžičky pre Ukrajinu vo výške 18 miliárd eur

 Webnoviny  14. december 2022  30
Europarlament po vete od Maďarska súhlasil s úpravou pôžičky pre Ukrajinu vo výške 18 miliárd eur

14.12.2022 (Webnoviny.sk) - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v stredu súhlasili s upraveným nariadením, ktoré umožní presunúť balík podpory vo výške 18 miliárd eur Ukrajine po tom, ako Maďarsko vetovalo pôvodný návrh. EP o tom informuje na svojej webstránke.

Europarlament prijal zmenu nariadenia o makrofinančnej pomoci plus, ktorú navrhla Rada Európskej únie a ktorá umožňuje 26 členským štátom zaručiť sa za úver ako alternatíva k rozpočtu Európskej únie (EÚ), prostredníctvom tzv. naliehavého postupu.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Dlhodobý úver poskytnutý za preferenčných podmienok, ale podmienený reformami, sa bude vzťahovať na základné verejné služby vrátane prevádzkovania nemocníc, škôl a poskytovania bývania. Jeho cieľom je tiež pomôcť udržať makroekonomickú stabilitu a obnoviť infraštruktúru na Ukrajine, ktorá je pod neustálym útokom zo strany Ruska.

Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: balík pomoci, Finančná pomoc, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk - Europarlament po vete od Maďarska súhlasil s úpravou pôžičky pre Ukrajinu vo výške 18 miliárd eur © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.