Streda, 12. august 2020
Slnečno  25,4 °C
Mimoriadne správy

Európa pristupuje ku krokom na zachovanie iránskej jadrovej dohody

 Webnoviny  14. január 2020  45
Európa pristupuje ku krokom na zachovanie iránskej jadrovej dohody

14.1.2020 (Webnoviny.sk) - Veľká Británia, Francúzsko a Nemecko pristúpili ku kroku v rámci iránskej jadrovej dohody, ktorým vydláždili cestu možným sankciám v reakcii na jej porušovanie zo strany Teheránu. Oznámil to v utorok šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell.

Spomínané štáty, ktoré v roku 2015 spolu s USA, Ruskom a Čínou dohodu s Iránom podpísali, spúšťajú mechanizmus na riešenie sporov zahrnutý v tejto dohode a stupňujú tak tlak na islamskú republiku.

Lídri troch štátov v stanovisku uviedli, že "vzhľadom na konanie Iránu nemajú inú možnosť, než upozorniť dnes na obavy, že Irán nedodržiava svoje záväzky". Záležitosť preto posúvajú “spoločnej komisii na základe mechanizmu na riešenie sporov, ako je stanovené" v jadrovej dohode.

"Náš cieľ je jasný: chceme zachovať dohodu a nájsť diplomatické riešenie v rámci dohody," uviedol nemecký minister zahraničia Heiko Maas. Borrell tiež poukázal na to, že tento krok neznamená automatické znovuzavedenie sankcií.

Cieľom jadrovej dohody je zabrániť Iránu vyrobiť jadrovú zbraň výmenou za ekonomické ústupky. V roku 2018 však od dohody jednostranne odstúpili Spojené štáty a Irán postupne prestal plniť jej podmienky.

Viac k témam: diplomacia
Zdroj: Webnoviny.sk - Európa pristupuje ku krokom na zachovanie iránskej jadrovej dohody © SITA Všetky práva vyhradené.

Hodnotenie článku

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.