Piatok, 7. august 2020
Jasno  16,8 °C
Mimoriadne správy

Aktivity nemeckých „tajných“ sa možno obmedzia, môže za to kauza sledovania novinárov

 Webnoviny  14. január 2020  29
Aktivity nemeckých „tajných“ sa možno obmedzia, môže za to kauza sledovania novinárov

14.1.2020 (Webnoviny.sk) - Nemecký najvyšší súd zvažuje uloženie prísnejších obmedzení vzťahujúcich sa na aktivity tamojšej Spolkovej spravodajskej služby (BND). Spolkový ústavný súd sa bude od utorka zaoberať žalobou, ktorú podali novinári a ľudskoprávni aktivisti, medzi nimi aj Reportéri bez hraníc, proti zákonu, ktorý upravuje právomoci BND. Rozsudok by mal byť známy počas nasledujúcich mesiacov.

Žalobcovia tvrdia, že zákon z roku 2017 umožňuje sledovanie novinárov bez náležitého dôvodu, a to napríklad počas telefonovania so zahraničnými kolegami. Odkazujú pritom na správu nemeckého týždenníka Der Spiegel, podľa ktorého sledovala BND najmenej 50 telefónnych čísiel a e-mailových adries zahraničných novinárov.

Nemecká vláda tvrdí, že obmedzenia BND znemožnia agentúre adekvátne reagovať na možné hrozby.

Viac k témam: sledovanie novinárov
Zdroj: Webnoviny.sk - Aktivity nemeckých „tajných“ sa možno obmedzia, môže za to kauza sledovania novinárov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.