Pondelok, 19. január 2026
Mimoriadne správy
- Čína zaznamenala rekordne nízku pôrodnosť, demografická kríza sa prehlbuje
- Premiér Fico sa stretol s americkým prezidentom, témou bola Ukrajina aj kríza v EÚ – VIDEO, FOTO
- Civilné obete na Ukrajine prudko vzrástli, OSN označila rok 2025 za jeden z najhorších od začiatku vojny
- Vláda Grónska neakceptuje prevzatie ostrova Spojenými štátmi za žiadnych okolností, odkázala Trumpovi
- Trump vyzval Kubu na dohodu, kým nebude neskoro. Rubio by vraj mohol byť prezidentom
Právna zástupkyňa tejto dvojice väzňov Ahlám Hadádová uviedla, že izraelské väzenské úrady väzbu jej klientom ešte minulý mesiac pozastavili.
RÁMALLÁH 12. decembra (WebNoviny.sk) - Už 73 dní držia protestnú hladovku dvaja mladí Palestínčania, ktorých v Izraeli väznia bez formálnych obvinení. Podľa pondelkového vyjadrenia jedného z palestínskych aktivistov sú obaja muži na hranici medzi životom a smrťou.Kadúra Fáris, ktorý je predsedom spolku bývalých palestínskych väzňov, uviedol, že 19-ročný Anas Šadíd a 29-ročný Ahmad abú Fára sú v takom zlom stave, že by mohli "kedykoľvek zomrieť".
Právna zástupkyňa tejto dvojice väzňov Ahlám Hadádová uviedla, že izraelské väzenské úrady väzbu jej klientom ešte minulý mesiac pozastavili. Tí sa však napriek tomu rozhodli v hladovke pokračovať aj po prevoze do nemocnice, pričom od izraelskej strany požadovali prepustenie bez akýchkoľvek podmienok. Izraelská väzenská služba sa k prípadu vyjadriť odmietla.
Viacero Palestínčanov si v uplynulých rokoch zvolilo práve hladovku ako vhodný spôsob protestu proti tzv. administratívnej väzbe, čo je opatrenie umožňujúce zadržiavať v Izraeli osoby podozrivé z terorizmu bez súdu či obžaloby.
Proti takejto procedúre sa vyslovili tiež viacerí európski diplomati, ktorí minulý týždeň uviedli, že v Izraeli je momentálne takto väznených asi 700 osôb, čo je dvojnásobne viac než pred 18 mesiacmi.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Trump menoval nového ministra pre vnútornú bezpečnosťNasledujúci článok
V Kolíne počas Silvestra nasadia desaťkrát viac policajtov
Kriminálna polícia obvinila mužov, ktorí počas pandémie zarobili milióny eur na fiktívnych zamestnancoch
Vlani zanikalo viac firiem aj živností než kedykoľvek predtým, najviac živnostníkov ubudlo v stavebníctve
Pod Spišským hradom otvorili unikátny športový areál, Nordpark v Žehre spája pohyb a históriu