Nedeľa, 16. máj 2021
Zamračené  7,4 °C
Mimoriadne správy

Dočasný prezident Peru po násilných demonštráciách v hlavnom meste odstúpil

 Webnoviny  15. november 2020  155
Dočasný prezident Peru po násilných demonštráciách v hlavnom meste odstúpil

15.11.2020 (Webnoviny.sk) - Dočasný peruánsky prezident Manuel Merina v nedeľu abdikoval. Stalo sa tak po tom, čo pri násilných demonštráciách v hlavnom Lima zomreli v noci na nedeľu dvaja ľudia. Na zhromaždení za odstúpenie dočasného prezidenta Manuela Merina sa zúčastnili tisíce ľudí.

Podľa agentúry AP zomreli po zásahu strelnou zbraňou dvaja muži vo veku 24 a 25 rokov.

Tlak na odchod dočasného prezidenta rástol od jeho vymenovania do úradu. Merinov vládny kabinet do nedele opustilo najmenej deväť ministrov a predseda parlamentu zvolal zasadnutie, ktoré sa malo zaoberať otázkou jeho rezignácie.

Manuel Merino dočasne obsadil post hlavy štátu v pondelok po tom, čo peruánsky parlament hlasoval za impeachment prezidenta Martína Vizcarru. Ten čelili obvineniam, že v bývalej funkcii rozdával za úplatky štátne zákazky. Vizcarra sa po hlasovaní v parlamente, ktorému v tom čase predsedal jeho nástupca Merino, vzdal úradu. Údajnú úplatkársku kauzu však sprevádza mnoho nejasností a Vizcarrovi prívrženci hovoria o parlamentnom puči.

Viac k témam: demonštrácia, protesty
Zdroj: Webnoviny.sk - Dočasný prezident Peru po násilných demonštráciách v hlavnom meste odstúpil © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.