Piatok, 10. apríl 2020
Slnečno  8,2 °C
Mimoriadne správy

Denys Šmyhaľ získal väčšinu hlasov ukrajinských poslancov, stal sa tak novým premiérom

 Webnoviny   4. marec 2020  25
Denys Šmyhaľ získal väčšinu hlasov ukrajinských poslancov, stal sa tak novým premiérom

4.3.2020 (Webnoviny.sk) - Ukrajinskí poslanci v stredu jasnou väčšinou schválili 44-ročného Denysa Šmyhaľa za nového premiéra. Vicepremiér Šmyhaľ získal v parlamente v Kyjeve 291 hlasov, pričom potrebných bolo 226. Proti sa vyslovilo 59 poslancov.

Ekonóm, ktorý pochádza z Ľvova na západe Ukrajiny, chce podľa vlastných slov venovať mimoriadnu pozornosť najmä "priemyselnej výrobe, poľnohospodárstvu a sociálnym otázkam". Jeho schváleniu predchádzala utorková demisia premiéra Oleksija Hončaruka, v poradí už druhá v priebehu dvoch mesiacov.

Hončaruk prvý raz ponúkol svoju rezignáciu ešte v januári po tom, ako sa na verejnosti objavili nahrávky, na ktorých kritizuje prezidenta a hovorí o tom, že Zelenskyj podľa neho nevie vôbec nič o ekonomike a niekto by mu mal vysvetliť, ako funguje ukrajinská mena. Zelenskyj sa vtedy rozhodol dať mu ešte šancu a požiadal ho, aby zostal vo funkcii.

Viac k témam: ukrajinský premiér
Zdroj: Webnoviny.sk - Denys Šmyhaľ získal väčšinu hlasov ukrajinských poslancov, stal sa tak novým premiérom © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.