Nedeľa, 21. júl 2024
Slnečno  26,9 °C
Mimoriadne správy

Čaputová dostala od Pavla najvyššie štátne vyznamenie. Rad Bieleho leva získala za zásluhy v prospech Českej republiky

 Webnoviny  13. jún 2024  84  
Čaputová dostala od Pavla najvyššie štátne vyznamenie. Rad Bieleho leva získala za zásluhy v prospech Českej republiky

13.6.2024 (SITA.sk) -

  • aktualizované 13. júna, 13:12


Prezidentka Zuzana Čaputová si v stredu z rúk českého prezidenta Petra Pavla prevzala najvyššie české štátne vyznamenanie Rad Bieleho leva. Ocenenie dostala „za zvlášť vynikajúce zásluhy v prospech Českej republiky“.

Stihli toho dosť


Zaslúžila sa o upevnenie vzťahov medzi Českou republikou a Slovenskom, aktívne prispievala k posilňovaniu hodnôt slobody, demokracie a ľudských práv. Ako uviedol prezident Petr Pavel vo svojom príhovore, aj napriek tomu, že sa ich prezidentské mandáty neprekrývali tak dlho, ako by si prial, stihli toho dosť veľa.

„Najvyššie štátne vyznamenanie som sa rozhodol udeliť, pretože pani prezidentka naplňuje všetky rysy, ktoré by hlava štátu demokratickej krajiny mala mať. Sú to vlastnosti, ktoré som mal možnosť pozorovať od nášho prvého stretnutia a naplnili povesť, ktorá pani prezidentku predchádzala – a to je ľudskosť, vľúdnosť, ústretovosť, snaha porozumieť ľuďom a načúvať im,“ povedal.


Podľa Pavla bola pre mnohých vzorom


Pavel ocenením vyzdvihol Čaputovej zásluhy na vynikajúcich vzťahoch medzi Českou republikou a Slovenskom počas jej funkčného obdobia.

„Vzťahy našich krajín sa za tú dobu výrazne zlepšili, a to nielen na úrovni občianskej, ale aj na úrovni oficiálnej. A to všetko je dané osobnosťou prezidentky a jej vzťahom k Českej republike. Bola ste vzorom pre mnohých predstaviteľov štátu v Európe i vo svete a za to vám patrí nielen moja veľká vďaka," adresoval prezidentke.

Vyzdvihol tiež jej konzistentný postoj k hodnotám, za ktorými si vždy stála, aj keď čelila mnohým osobných útokom, ktoré presahovali rámec, na aký sme v našom kultúrnom priestore zvyknutí.

Slová chvály a vďaky


Čaputová zanechala podľa Pavla výraznú stopu a na Pražskom hrade bude vždy vítaná. Poďakoval jej tiež zato, čo všetko urobila pre slovenských občanov.

„Aj keď, ako to tak býva, mnohí to docenia až neskôr. Po celú dobu ste sa držala svojich morálnych hodnôt a preukazovala svoju integritu aj v dobách, ktoré boli politicky veľmi turbulentné," zhodnotil Pavel. Zároveň vyzdvihol jej konzistentný postoj v oblasti zahraničnej politiky, v ktorej dávala dôraz na dodržiavanie medzinárodných pravidiel.


Čaputová je v stredu a vo štvrtok na svojej rozlúčkovej návšteve Českej republiky. Prezidentovi Petrovi Pavlovi udelí najvyššie slovenské štátne vyznamenanie Rad Bieleho dvojkríža. Na záver návštevy sa na Pražskom hrade uskutoční slávnostný obed podávaný prezidentom ČR a prvou dámou na počesť prezidentky a jej partnera za účasti osobností českého a slovenského politického a spoločenského života.
Viac k témam: české štátne vyznamenanie, Český prezident, Prezidentka SR, Rad Bieleho leva, Štátne vyznamenanie
Zdroj: SITA.sk - Čaputová dostala od Pavla najvyššie štátne vyznamenie. Rad Bieleho leva získala za zásluhy v prospech Českej republiky © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.