Utorok, 16. júl 2024
Prevažne slnečno  27,9 °C
Mimoriadne správy

Bulharský minister hospodárstva Bogdanov si myslí, že za explóziou môžu byť aj „nájazdy“ Ruska

 Webnoviny  26. jún 2023  165  
Bulharský minister hospodárstva Bogdanov si myslí, že za explóziou môžu byť aj „nájazdy“ Ruska

26.6.2023 (SITA.sk) - Bulharský minister hospodárstva Bogdan Bogdanov v pondelok naznačil, že za nedeľnou explóziou v továrni na zbrane v meste Karnobat by mohlo byť Rusko. Informuje o tom portál Politico.

Výbuch prišiel v čase, keď bulharské úrady vyšetrujú sériu podobných incidentov z posledných rokov v skladoch, kde sa nachádzala munícia určená na vývoz na Ukrajinu. V rámci vyšetrovania skúmajú aj možné súvislosti medzi výbuchmi a Ruskom.

Požiar v sklade


„Prijali sme absolútne všetky opatrenia... aby sme sa uistili, že ľudia sú v bezpečí a že takéto nájazdy neovplyvnia bulharský priemysel,“ povedal Bogdanov podľa novín Dnevnik. Slovo „nájazdy“ v bulharčine naznačuje zahraničné vpády, i keď Bogdanov konkrétne nemenoval Rusko, upozorňuje Politico. Veľký požiar, ktorý vypukol v sklade v Karnobate, bol už druhý za menej ako rok.Politico pritom pripomína, že Bulharsko od začiatku ruskej invázie vyváža na Ukrajinu veľké množstvá munície, ale vplyv Kremľa v krajine naďalej siaha veľmi hlboko.

Revízia zbrojárskych závodov


Továreň, ktorú zasiahol požiar, patrí zbrojárskej spoločnosti EMCO bulharského obchodníka so zbraňami Emiliana Gebreva, ktorý v roku 2015 v Sofii prežil pravdepodobnú otravu ruskou nervovoparalytickou látkou novičok.

Po požiari, ktorý zasiahol rovnakú továreň vlani, Gebrev uviedol, že si je „na 100 percent istý“, že sú zaň zodpovední ruskí agenti. V nedeľu v rozhovore pre Rádio Slobodná Európa povedal, že nevie, čo mohlo byť príčinou požiaru tentoraz.

Bulharský premiér Nikolaj Denkov po víkendovom incidente nariadil revíziu všetkých zbrojárskych závodov v krajine, štátnych aj súkromných.

Ministerstvo vnútra v pondelkovom vyhlásení uviedlo, že pri požiari nikto neutrpel zranenia a dodalo, že oblasť zostane tri dni uzavretá, kým sa na mieste nezačne vyšetrovanie.

Viac k témam: Bulharská vláda, Munícia, Novičok, Požiar, Vyšetrovanie, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Bulharský minister hospodárstva Bogdanov si myslí, že za explóziou môžu byť aj „nájazdy“ Ruska © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.