Piatok, 31. marec 2023
Oblačno  6,2 °C
Mimoriadne správy

Brutálny prístup k demonštrantom v Iráne si vyžaduje tvrdú reakciu EÚ, Baerbocková vyzýva na uvalenie sankcií

 Webnoviny   9. október 2022  79
Brutálny prístup k demonštrantom v Iráne si vyžaduje tvrdú reakciu EÚ, Baerbocková vyzýva na uvalenie sankcií

9.10.2022 (Webnoviny.sk) - Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková požaduje zákaz vstupu do Európskej únie a zmrazenie aktív pre tých, ktorí sú zodpovední za brutálnu represiu voči protivládnym demonštrantom v Iráne.

Najvytrvalejšie protesty proti iránskej teokracii za ostatné roky trvajú už štvrtý týždeň. Vypukli 17. septembra po smrti Mahsy Amíní.

Tá zomrela 16. septembra v teheránskej nemocnici tri dni po tom, ako ju zatkla obávaná mravnostná polícia za údajné porušenie striktných predpisov týkajúcich sa nosenia hidžábu, na následky fyzického napadnutia vo väzbe.

Nesprávna strana dejín


Tí, ktorí bijú ženy a dievčatá na ulici, unášajú ľudí, ktorí nechcú nič iné, len slobodne žiť, svojvoľne ich zatýkajú a odsudzujú na smrť, stoja na nesprávnej strane dejín,“ povedala Baerbocková pre denník Bild am Sonntag.

Zabezpečíme, aby EÚ uvalila zákaz vstupu na osoby zodpovedné za túto brutálnu represiu a zmrazila ich majetok v EÚ. Ľuďom v Iráne odkazujeme: Stojíme a zostávame po vašom boku,“ dodala Baerbocková, ktorá nemenovala žiadnych konkrétnych jednotlivcov ani organizácie.

Vyzývajúcu na sankcie


Poslanci Európskeho parlamentu vo štvrtok schválili rezolúciu vyzývajúcu na sankcie voči tým, ktorí sú zodpovední za smrť Mahsy Amíní a následné tvrdé zásahy voči demonštrantom.

Europarlament tiež vyzval Organizáciu Spojených národov, a najmä jej Radu pre ľudské práva, aby začala vyšetrovanie udalostí v Iráne, a členské štáty EÚ s diplomatickou prítomnosťou v krajine, aby koordinovali svoje činnosti s cieľom chrániť obhajcov ľudských práv, najmä obhajcov práv žien, a občanov s dvojakým občianstvom EÚ a Iránu.

Viac k témam: Hidžáb, Protesty, zákaz vstupu
Zdroj: Webnoviny.sk - Brutálny prístup k demonštrantom v Iráne si vyžaduje tvrdú reakciu EÚ, Baerbocková vyzýva na uvalenie sankcií © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.