Piatok, 27. január 2023
Zamračené  -2,9 °C
Mimoriadne správy

Škótska ministerka Sturgeonová chce pokračovať vo svojej kampani za nezávislosť Škótska

 Webnoviny   9. október 2022  56
Škótska ministerka Sturgeonová chce pokračovať vo svojej kampani za nezávislosť Škótska

9.10.2022 (Webnoviny.sk) - Škótska prvá ministerka Nicola Sturgeonová v nedeľu uviedla, že bude pokračovať vo svojej kampani za nezávislosť Škótska od Spojeného kráľovstva, a to aj v prípade, že britský najvyšší súd zamietne žiadosť o povolenie na vyhlásenie nového referenda o nezávislosti.

Sturgeonová chce usporiadať referendum na budúci rok v októbri, no britská vláda v Londýne s tým nesúhlasí. Najvyšší súd má od utorka vypočuť argumenty o tom, či poloautonómna škótska administratíva môže zorganizovať hlasovanie o nezávislosti bez súhlasu Londýna.

Škótsko odmietlo nezávislosť v referende v roku 2014, keď 55 % voličov uviedlo, že chce zostať súčasťou Británie. Tamojšia vláda sa stavia proti novému referendu o nezávislosti a tvrdí, že táto otázka bola predchádzajúcim hlasovaním vyriešená.

Sturgeonová však oponuje a argumentuje tým, že krajina sa odvtedy zmenila, predovšetkým v dôsledku odchodu Británie z Európskej únie, s čím nesúhlasila väčšina Škótov. Tvrdí, že Škótsku by sa po ekonomickej stránke darilo lepšie, ak by nebolo súčasťou Spojeného kráľovstva.

Škótsko a Anglicko sú politicky zjednotené od roku 1707. Škótsko má od roku 1999 vlastný parlament a vládu a vytvára si vlastné politiku v oblasti verejného zdravia, vzdelávania a iných záležitostí. Britská vláda v Londýne kontroluje záležitosti ako obrana a fiškálna politika.

Viac k témam: Kampaň, Nezávislosť, Referendum
Zdroj: Webnoviny.sk - Škótska ministerka Sturgeonová chce pokračovať vo svojej kampani za nezávislosť Škótska © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.