Pondelok, 27. marec 2023
Oblačno  3,2 °C
Mimoriadne správy

Kirgizsko jednostranne zrušilo vojenské cvičenia na svojom území pod vedením Ruska

 Webnoviny   9. október 2022  74
Kirgizsko jednostranne zrušilo vojenské cvičenia na svojom území pod vedením Ruska

9.10.2022 (Webnoviny.sk) - Kirgizsko v nedeľu jednostranne zrušilo spoločné vojenské cvičenia šiestich krajín, ktoré tvoria Ruskom vedenú Organizáciu Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti. Udialo sa tak necelý deň predtým, ako sa cvičenia mali začať na kirgizskom území.

Kirgizské ministerstvo obrany nešpecifikovalo dôvod zrušenia veliteľských a štábnych cvičení, ktoré sa mali konať od pondelka do piatka v hornatých oblastiach na východe Kirgizska.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Zúčastniť sa na nich mal armádny personál z Ruska, Arménska, Bieloruska, Kazachstanu, Kirgizska a Tadžikistanu. Pozvaní boli i pozorovatelia z ďalších piatich štátov vrátane Srbska, Sýrie a Uzbekistanu.

Krok Biškeku je najnovším náznakom toho, že v rámci aliancie, ktorá vznikla začiatkom 90. rokov minulého storočia po rozpade Sovietskeho zväzu, môže „kypieť“ napätie.

Minulý mesiac Arménsko vynechalo dvojtýždňové cvičenie v Kazachstane po tom, čo kritizovalo alianciu za to, že sa otvorene nepostavila na jeho stranu po vypuknutí septembrových bojov na hraniciach s nečlenských Azerbajdžanom. Táto aliancia sa taktiež nečinne prizerala vlaňajšiemu hraničnému sporu medzi Kirgizskom a Tadžikistanom.

Viac k témam: Konflikt, Vojenské cvičenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Kirgizsko jednostranne zrušilo vojenské cvičenia na svojom území pod vedením Ruska © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.