Utorok, 30. máj 2023
Mimoriadne správy

Boris Johnson pricestoval v Deň nezávislosti Ukrajiny do Kyjeva, je to jeho tretia návšteva mesta od začiatku vojny

 Webnoviny  24. august 2022  117  
Boris Johnson pricestoval v Deň nezávislosti Ukrajiny do Kyjeva, je to jeho tretia návšteva mesta od začiatku vojny

24.8.2022 (Webnoviny.sk) - Britský premiér Boris Johnson navštívil v stredu pri príležitosti Dňa nezávislosti Ukrajiny tamojšiu metropolu Kyjiv. Referuje o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa na vyhlásenie Downing Street na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

Veľký podporovateľ Ukrajiny


Ukrajina si v stredu pripomína 31 rokov svojej nezávislosti od Sovietskeho zväzu. Zároveň je to presne šesť mesiacov od vypuknutia ruskej invázie, ktorá sa začala 24. februára.

Johnson je jedným z najhlasnejších podporovateľov Ukrajiny, ktorá sa snaží brániť proti nevyprovokovanému útoku Ruska, a stredajší výlet bol jeho treťou návštevou ukrajinského hlavného mesta od začiatku vojny koncom februára.

Zelenskyj vyjadril potešenie


V apríli bol Johnson jedným z prvých zahraničných lídrov, ktorí absolvovali zložitú cestu do ukrajinského hlavného mesta. Druhýkrát sa v Kyjive ukázal v júni.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na svojom telegramovom kanáli povedal: „Som šťastný, že som sa v Deň nezávislosti stretol s Borisom Johnsonom, veľkým priateľom Ukrajiny. Boris, ďakujem za neochvejnú podporu našej krajine od prvých dní totálnej ruskej agresie, za vytrvalú obranu záujmov Ukrajiny na medzinárodnej scéne. Ukrajina má šťastie, že má takého priateľa.“

Johnson končí vo funkcii


Johnson o niekoľko dní ukončí pôsobenie vo funkcii britského premiéra. Nahradí ho buď Rishi Sunak alebo Liz Trussová. Vo svojej záverečnej reči pred britským parlamentom Johnson v júli dal radu svojmu nástupcovi: „Držte sa Američanov, ochraňujte Ukrajincov a všade obhajujte slobodu a demokraciu.“

Viac k témam: Britský premiér, Deň nezávislosti Ukrajiny, rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia
Zdroj: Webnoviny.sk - Boris Johnson pricestoval v Deň nezávislosti Ukrajiny do Kyjeva, je to jeho tretia návšteva mesta od začiatku vojny © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.