Utorok, 25. jún 2024
Slnečno  23,3 °C
Mimoriadne správy

Belgicko sa zaviazalo, že Ukrajine do roku 2028 dodá 30 stíhačiek F-16

 Webnoviny  28. máj 2024  65  
Belgicko sa zaviazalo, že Ukrajine do roku 2028 dodá 30 stíhačiek F-16

28.5.2024 (SITA.sk) - Belgicko sľúbilo vojenskú pomoc Ukrajine za zhruba miliardu eur. Tiež sa zaviazalo, že krajine, ktorá čelí ruskej agresii, dodá v nasledujúcich štyroch rokoch 30 stíhačiek F-16.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa v utorok stretol v Bruseli s belgickým premiérom Alexander De Croom, s ktorým podpísal bezpečnostnú dohodu. Tá garantuje vojenskú pomoc Ukrajine, až kým sa nestane členom Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO).

Dohoda so Španielskom


Už deň predtým Zelenskyj podpísal bilaterálnu bezpečnostnú dohodu so Španielskom, ktorá na rok 2024 vyčleňuje miliardu eur na pomoc Ukrajine a ďalších 5 miliárd eur do roku 2027.

Viac o téme: Vojna na UkrajineHolandská ministerka obrany Kajsa Ollongrenová medzičasom informovala, že jej krajina chce za pomoci kľúčových európskych partnerov dodať Ukrajine systém protivzdušnej obrany Patriot, o ktorý Kyjev žiada, aby mohol posilniť obranu krajiny.

Ako povedala, takýto systém bude vybudovaný „v krátkom časovom rámci“.

Európsky boj


Holandsko má základné komponenty pre systém Patriot a ostatné krajiny EÚ prispejú ďalšími kľúčovými časťami a muníciou.

Ukrajina tiež bojuje európsky boj,“ poznamenala Ollongrenová.

V Bruseli sa v utorok stretávajú aj ministri obrany Európskej únie (EÚ), ktorí sa pokúsia prekonať námietky Maďarska pri poskytnutí 6,5 miliardy eur pre Ukrajinu.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v máji 2024 (fotografie)

Viac k témam: Belgický premiér, holandská ministerka obrany, Protiraketový systém Patriot, rusko-ukrajinský konflikt, Stíhačky F-16, Ukrajinský prezident, Vojenská pomoc Ukrajine
Zdroj: SITA.sk - Belgicko sa zaviazalo, že Ukrajine do roku 2028 dodá 30 stíhačiek F-16 © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.