Streda, 20. január 2021
Oblačno  1,2 °C
Mimoriadne správy

Austrália upravila text štátnej hymny, urobila tak na počesť domorodého obyvateľstva

 Webnoviny   1. január 2020  33
Austrália upravila text štátnej hymny, urobila tak na počesť domorodého obyvateľstva

1.1.2021 (Webnoviny.sk) - Austrália sa rozhodla zmeniť jedno slovo v texte svojej štátnej hymny, aby ňou lepšie odrážala to, čo predseda Scott Morrison nazval "duchom jednoty". Učinili tak na počesť domorodého obyvateľstva Austrálie.

V druhej strofe hymny Advance Australia Fair zmenili text z doterajšieho znenia "For we are young and free" na "For we are one and free". Táto zmena začala platiť v piatok.

"Austrália vždy bola najúspešnejším multikultúrnym národom na Zemi. Je čas zabezpečiť, aby sa táto veľká jednota ešte viac odrážala v našej štátnej hymne. Aj keď Austrália ako moderný národ môže byť relatívne mladá, príbeh našej krajiny je prastarý, rovnako ako príbehy mnohých pôvodných národov, ktoré uznávame a rešpektujeme," vyhlásil Morrison.

Skladbu Advance Australia Fair zložil Peter Dodds McCormick a prvýkrát ju predstavil v roku 1878. Za národnú hymnu ju Austrálčania prijali v roku 1984, keď nahradila dovtedajšiu hymnu "God Save the Queen".

Viac k témam: štátna hymna
Zdroj: Webnoviny.sk - Austrália upravila text štátnej hymny, urobila tak na počesť domorodého obyvateľstva © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.