Piatok, 22. január 2021
Oblačno  6,6 °C
Mimoriadne správy

Hranica medzi Gibraltárom a Španielskom zostane otvorená, ľudia si môžu vydýchnuť

 Webnoviny   1. január 2020  34
Hranica medzi Gibraltárom a Španielskom zostane otvorená, ľudia si môžu vydýchnuť

1.1.2021 (Webnoviny.sk) - Niekoľko hodín pred úplným odchodom Spojeného kráľovstva z Európskej únie, ktorý nastal úderom silvestrovskej polnoci, dosiahli britskí predstavitelia dohodu so španielskou stranou týkajúcu sa hranice medzi Gibraltárom a Španielskom.

Ako uviedla španielska ministerka zahraničných vecí Arancha Gonzálezová Layová, hranica zostane otvorená a ľudia z maličkého britského územia na južnom cípe Španielska "si môžu vydýchnuť".

Dohodu musí podpísať Európska komisia


Gibraltár tak bude naďalej podliehať pravidlám, ktoré sa uplatňujú v európskom schengenskom priestore.

Gonzálezová Layová poznamenala, že kompromisnú dohodu medzi Španielskom a Veľkou Britániou teraz postúpia do Bruselu, aby mohla Európska komisia spečatiť medzinárodnú zmluvu s Londýnom. Jej podpísanie sa očakáva do šiestich mesiacov.

Ostrov nebol súčasťou obchodnej dohody


Predseda gibraltárskej vlády Fabian Picardo však upozornil, že pri vypracovávaní zmluvy bude ešte treba vyriešiť viacero otázok vrátane dovozných ciel. "Bude to zložité. Máme dohodu o voľnom pohybe ľudí, nie však o tovare," vyhlásil.

Gibraltár nebol súčasťou "pobrexitovej" obchodnej dohody medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom, ktorú oznámili 24. decembra. Toto územie Španieli postúpili Britom po prehratej vojne v roku 1713. V referende o brexite v roku 2016 podporilo zotrvanie Veľkej Británie v EÚ až 96 percent gibraltárskych voličov.

Viac k témam: Brexit, obchodná dohoda
Zdroj: Webnoviny.sk - Hranica medzi Gibraltárom a Španielskom zostane otvorená, ľudia si môžu vydýchnuť © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.