Streda, 28. júl 2021
Slnečno  27,6 °C
Mimoriadne správy

Alexej Navaľnyj javí známky otravy a jeho stav je vážny, konštatovali berlínski lekári

 Webnoviny  24. august 2020  161
Alexej Navaľnyj javí známky otravy a jeho stav je vážny, konštatovali berlínski lekári

24.8.2020 (Webnoviny.sk) - Ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj podľa nemeckých lekárov javí známky otravy, no nie je v bezprostrednom ohrození života. Lekári, ktorí sa o pacienta starajú, uviedli, že v jeho tele našli "inhibítory cholínesterázy". Tie sa nachádzajú v liekoch, ale aj pesticídoch a nervovoparalytických látkach. Odborníci z nemocnice Charité dodali, že zatiaľ nepoznajú konkrétnu látku, akej bol pacient vystavený.

"Pacient sa stále nachádza na jednotke intenzívnej starostlivosti a je v kóme. Jeho zdravotný stav je vážny, no nie je v bezprostrednom ohrození života," vyjadrila sa nemocnica.

Navaľnyj, 44-ročný opozičný politik a protikorupčný aktivista, ktorý je jedným z najsilnejších kritikov ruského prezidenta Vladimira Putina, bol od štvrtka na jednotke intenzívnej starostlivosti v zdravotníckom zariadení v sibírskom Omsku. V sobotu ráno ho lietadlom previezli do Berlína.

Jeho podporovatelia sa domnievajú, že mu niekto dal jed do nápoja a vinia z toho Kremeľ, ktorý podľa nich zdržiaval aj prevoz do Nemecka. Navaľnému prišlo zle počas letu z Tomska do Moskvy. Lietadlo, ktorým cestoval, muselo následne núdzovo pristáť v Omsku.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov poprel špekulácie o tom, že zákaz prevozu bol politicky motivovaný. Podľa neho to bolo lekárske rozhodnutie.

Viac k témam: ohrozenie, otrava
Zdroj: Webnoviny.sk - Alexej Navaľnyj javí známky otravy a jeho stav je vážny, konštatovali berlínski lekári © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.