Nedeľa, 21. júl 2024
Slnečno  26,6 °C
Mimoriadne správy

Aké mierové riešenie vojny na Ukrajine navrhuje Fico s Orbánom? Krajiny V4 sa nezhodli (video+foto)

 Webnoviny  27. február 2024  117  
Aké mierové riešenie vojny na Ukrajine navrhuje Fico s Orbánom? Krajiny V4 sa nezhodli (video+foto)

27.2.2024 (SITA.sk) -

  • aktualizované 27. februára, 15:36


Premiéri Maďarska a Slovenska Viktor Orbán a Robert Fico dostali na tlačovej konferencii po utorňajšom stretnutí predsedov vlád Česka, Maďarska, Poľska a Slovenska v rámci summitu Vyšehradskej štvorky (V4) v Prahe otázku, aké mierové riešenie vojny na Ukrajine navrhujú.

Vojna podľa Fica nemá vojenské riešenie


Môj názor je, že vojna nemá vojenské riešenie. Môžeme ďalej pokračovať v posielaní zbraní, techniky a pomoci na Ukrajinu, ale o dva roky budeme tam, kde sme teraz, akurát bude viac mŕtvych vojakov,“ poznamenal Fico a dodal, že okamžité zastavenie paľby vytvára priestor na okamžité rokovanie o kompromisoch a dohodách.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine„Neočakávajte však odo mňa, že budem definovať podmienky mierovej dohody. EÚ by mala mať plán a zasadzovať sa o to, ako by to malo vyzerať. Tak ako Ukrajina, aj Rusko potrebuje bezpečnostné záruky,“ dodal slovenský premiér. Prezradil tiež, že 11. apríla sa v jednom z miest na východnom Slovensku bude konať stretnutie s predstaviteľmi Ukrajiny o projektoch na podporu Ukrajiny.

"Môžete poslať na Ukrajinu všetky zbrane sveta, veľa peňazí, veľa logistickej pomoci, ale tá vojna nemá vojenské riešenie. A budeme o dva roky tam, kde sme teraz. Rusi budú na tej istej hranici a budeme mať akurát o desiatky tisíc viac mŕtvych," povedal Fico.

Slovensko v izolácii?


Líder slovenskej vlády po otázke, či sa neobáva, že by pre svoju čoraz tvrdšiu rétoriku dostal Slovensko do izolácie, poukázal na pondelňajšie stretnutie v Paríži, ktoré zvolal francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Ten tam vyhlásil, že vyslanie západných vojakov na územie Ukrajiny v budúcnosti nie je „vylúčené“. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg však o niekoľko hodín neskôr zdôraznil, že aliancia neplánuje poslať bojové jednotky na Ukrajinu.

"O možnej účasti vojakov na Ukrajine sa (v Paríži) hovorilo na bilaterálnej báze. Tá téma existuje. Bol tam dokonca premiér, ktorý povedal, že majú prijatý zákon, že môžu vstúpiť na územie Ukrajiny,“ skonštatoval Fico a poznamenal, že radikálne odmieta akékoľvek úvahy na túto tému.

Slovo si vzal aj Fiala


Orbán tvrdí, že „sme vo veľmi nebezpečnej situácii“. „Treba uvažovať triezvo. Potrebujeme strategický pokoj. Dnes je vojna. Ako ju ukončiť? Mierovými rozhovormi. Ako inak by sa mohla skončiť nejaká vojna? Otázkou je, kedy sa také rokovania majú konať. Postoj maďarskej vlády je, že čím skôr, tým lepšie,“ skonštatoval Orbán.

Vzápätí si vzal opäť slovo český premiér Petr Fiala a podotkol, že práve toto sú témy, v ktorých majú krajiny V4 rozdielne názory. Pripomenul, že aj on bol súčasťou pondelkového stretnutia, ktoré zvolal francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Premiér Robert Fico na summite V4 v Prahe (fotografie)

„Väčšina krajín zastáva názor, že je treba Ukrajinu podporovať všetkými prostriedkami, vrátane vojenskej techniky, aby bola schopná ubrániť sa ruskej agresii. Zhodli sme sa na tom, že máme pokračovať v tejto pomoci a máme ju posilniť a zrýchliť,“ skonštatoval Fiala.Viac k témam: Maďarský premiér, Premiér Slovenskej republiky, rusko-ukrajinský konflikt, samit, Vojenská pomoc Ukrajine, Vyšehradska štvorka
Zdroj: SITA.sk - Aké mierové riešenie vojny na Ukrajine navrhuje Fico s Orbánom? Krajiny V4 sa nezhodli (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.