Nedeľa, 24. november 2024
Oblačno 1,2 °C
Mimoriadne správy
- Rusko za uplynulý deň stratilo viac ako tisíc vojakov, prišlo aj o niekoľko kusov techniky
- Trump si vyberá kontroverzných členov vlády, obavy vyvoláva aj neskúsený nominant na post šéfa Pentagonu
- Top foto dňa (23. november 2024): Vianočné trhy v Bratislave, víkendové práce na D1 aj Shiffrinovej 99. víťazstvo
- Tisícky ľudí vo Francúzsku protestovali proti vraždám žien a sexuálnemu násiliu, žiadali rodovú rovnosť
- Šéfka europarlamentu vyzvala Nemecko na dodávky rakiet Taurus Kyjevu, Ukrajina nemôže čakať večne
Správa ŠtB Bratislava podliehala pod Krajskú správu Zboru národnej bezpečnosti. Na čele správy ŠtB stáli v rokoch 1975- 1983 Michal Kasan, v rokoch 1983-1986 Štefan Homola a v rokoch 1986-1989 Ladislav Horák.
BRATISLAVA 12. februára (WebNoviny.sk) - Ústav pamäti národa zverejnil zoznam 1055 príslušníkov Štátnej bezpečnosti (ŠtB), ktorí pôsobili v Bratislave a regióne západného Slovenska v rokoch 1975 až 1989.Ako na tlačovej besede predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák, tieto osoby sa v spomínanom období podieľali na potláčaní ľudských práv, občianskych a náboženských slobôd obyvateľstva.
"Zastrašovali a vydierali obyvateľov k spolupráci," uviedol s tým, Ústav pamäti národa je prvou inštitúciou v krajinách bývalého východného bloku, ktorá zverejnil kompletnú štruktúru a obsadenie útvarov tajnej služby komunistického režimu v rokoch 1966 až 1989. Spolu totiž podľa neho ústav zverejnil spolu 4135 mien príslušníkov ŠtB, ktorí v spomínanom období pôsobili v území celého Slovenska.
Podľa Vladimíra Palka zo sekcie dokumentácie ÚPN sa príslušníci ŠtB v spomínanom období podieľali na "boji s vonkajším a vnútorným nepriateľom, ochrane socialistickej ekonomiky, sledovaní a odpočúvaní záujmových osôb alebo emigračných, nacionalistických a iných protištátnych centier". Správa ŠtB Bratislava podliehala pod Krajskú správu Zboru národnej bezpečnosti.
Na čele správy ŠtB stáli v rokoch 1975- 1983 Michal Kasan, v rokoch 1983-1986 Štefan Homola a v rokoch 1986-1989 Ladislav Horák. "Zverejnené informácie môžu slúžiť najmä obyvateľom západného Slovenska, ktorí sa rozhodli spoznať pravdu o svojej minulosti," zdôraznil Krajňák. Zoznam môžu záujemcovia nájsť na internetovej stránke ústavu.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Slovenskí vojaci cvičia v náročných zimných podmienkachNasledujúci článok
Vláda rozhodla, kedy v tomto roku prejdeme na letný čas