Sobota, 23. november 2024
Jasno -0,5 °C
Mimoriadne správy
- Trump rokoval s generálnym tajomníkom NATO, diskutovali o množstve bezpečnostných problémov
- Trump si vybral za ministra financií Scotta Bessenta, zástancu znižovania deficitu
- Výrobu ukrajinských dronov Paľanycia bude financovať Litva, Umerov podpísal memorandum s tamojším ministrom obrany
- Tuskova Občianska koalícia si vybrala kandidáta na post prezidenta, bude ním starosta Varšavy Trzaskowski
- Rusko za uplynulý deň prišlo o ďalších viac ako 1 400 vojakov, Ukrajinci priblížili aj straty na technike
Na monitoringu sa zúčastnilo 71 osôb, ktoré prešli približne 340 km v území Národného parku Malá Fatra po turistických chodníkoch či lesných cestách.
BRATISLAVA 20. februára (WebNoviny.sk) - V pohorí Malá Fatra klesol počet vlkov, momentálne ich tam žije sedem až osem. Potvrdilo to januárové sčítanie veľkých šeliem, ktoré uskutočnilo občianske združenie Fatranský spolok a Správa Národného parku Malá Fatra.
Dobrovoľníci napočítali na území národného parku štyroch vlkov v jednej a troch vlkov v druhej svorke. V ochrannom pásme sú taktiež dve svorky. V jednej sú traja členovia a v druhej len jeden vlk z pôvodných piatich členov. V minulom roku podľa monitoringu pritom žilo v Malej Fatre 14 vlkov.
Počas monitoringu veľkých šeliem zisťovali v Národnom parku Malá Fatra aj počet medveďov, divých mačiek a rysov. Medveďov napočítali 13 až 16. "I napriek silnej a na sneh bohatej zime boli zistené takmer všetky jedince v bučinách na úrode bukvíc, ktoré vyhrabávali spod snehu," informuje Fatranský spolok na svojej internetovej stránke. Rysov sa v Malej Fatre nachádza osem, z toho štyri na území národného parku a štyri v jeho ochrannom pásme. "V oboch územiach boli zistené vodiace rysice, vždy len s jediným mláďaťom," uvádza Fatranský spolok. Výskyt mačky divej bol potvrdený len v jednom prípade, v oblasti Domašínskeho meandra.
Na monitoringu sa zúčastnilo 71 osôb, ktoré prešli približne 340 km po turistických chodníkoch či lesných cestách. "Nakoľko boli snehové podmienky náročné a aj v najnižších polohách predstavoval sneh hrúbku niekoľkých desiatok cm, tento ročník monitoringu sa niesol v duchu namáhavého prechádzania a brodenia," uviedol spolok. Na vytýčených trasách zaznamenávali dobrovoľníci znaky šeliem ako stopy, trus alebo strhnutú korisť. Nájdené stopy museli zdokumentovať fotografiou a záznamom GPS alebo zakreslením do mapy, prípadne sa zabezpečili aj odber vzoriek do skúmavky.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Nesrovnal nevzdáva boj, chce zákazať hazard v BratislaveNasledujúci článok
Rumun v Bratislave predstieral hluchonemosť, okradol darcu