Pondelok, 25. november 2024
Mimoriadne správy
- Výbuch granátu na domácej party zabil 25-ročného mladíka
- Trump sa za ministerku poľnohospodárstva chystá vymenovať Rollinsovú
- Ukrajinci mali britskými raketami Storm Shadow zabiť 500 Severokórejčanov a ruského generála
- Rumunsko si volí nového prezidenta, šancu dostať sa do druhého kola má pravicový nacionalista aj úradujúci ľavicový premiér
- Českí meteorológovia varujú pred silným vetrom, môže poškodiť stromy či skomplikovať dopravu
Objektívnym podhubím na posilňovanie extrémistických ideológií na Slovensku je podľa SaS absolútny nedostatok spravodlivosti.
BRATISLAVA 2. februára (WebNoviny.sk) - Zriadenie osobitnej policajnej jednotky na boj s extrémizmom, ktorej vznik v stredu oficiálne oznámil premiér Robert Fico, môže potlačiť tie najkrikľavejšie excesy extrémizmu. Aj to iba za predpokladu, že rovnaký názor na prejavy extrémizmu budú mať policajní vyšetrovatelia, prokurátori a sudcovia.Uvádza sa v stanovisku strany Sloboda a Solidarita (SaS), ktorú agentúre SITA poskytla hovorkyňa Katarína Svrčeková. Podľa liberálov ani elitní policajti nevytlačia z verejného priestoru neonacistické a neofašistické ideológie, ak bude po nich medzi občanmi, a zvlášť medzi mládežou, dopyt.
Z histórie vieme, že fašizmus a nacizmus vyrástol v západnej Európe z frustrácie po prvej svetovej vojne, ktorá mala aj silné ekonomické príčiny, pripomínajú liberáli. Slovensko v súčasnosti nebojuje s ekonomickou depresiou, vysokou infláciou a alarmujúcou nezamestnanosťou. Objektívnym podhubím na posilňovanie extrémistických ideológií je podľa SaS absolútny nedostatok spravodlivosti.
Fico: Je zlé, že fašizmus na Slovensku má svojich pohrobkov
Kotleba reaguje na Ficove slová, vyzval ho na debatu
Oznámenie Kaliňákom a Ficom je 'absurdné'
"Spravodlivosti v právnom slova zmysle i materiálnom, keď bohatnú a získavajú pevné spoločenské postavenie ľudia, ktorí by mali sedieť vo väzeniach za ekonomickú kriminalitu alebo za zneužívanie právomocí verejného činiteľa," zdôrazňujú liberáli. V tejto súvislosti je podľa nich absurdné, že vytvorenie protiextrémistickej policajnej jednotky verejnosti oznámil minister vnútra Robert Kaliňák a premiér Robert Fico.
"O ich príklone k extrémizmu totiž niet pochýb. Len extrémista vo funkcii ministra vnútra môže nahovárať verejnosti, že je v poriadku 12-miliónová platba v hotovosti, ktorú mal vykonať Ladislav Bašternák, podozrivý z daňového podvodu. A len extrémista vo funkcii predsedu vlády môže za daných okolností zotrvávať v Bašternákovom byte," tvrdia predstavitelia opozičnej strany SaS. Dodávajú, že takéto konanie síce nespadá do popierania holokaustu, ale popiera elementárnu slušnosť, rešpekt pred spravodlivosťou a úctu k občanom.
Jednotka má podporiť demokratický právny štát
Národná jednotka boja proti terorizmu a extrémizmu je piatou jednotkou v rámci Národnej kriminálnej agentúry. Tvoria ju elitní policajti, spolu vyše 100. Ministerstvo vnútra a polícia zriadením jednotky podľa premiéra Roberta Fica reaguje na novú vlnu extrémizmu a fašizmu, ktorá sa začína hýbať nielen v Európe, ale začína sa v plnej sile objavovať aj na Slovensku.
Premiér v stredu uviedol, že verí, že týmto elitným policajtom sa s podporou normálnych ľudí a štátu podarí to, aby aj extrémizmus a fašizmus pocítili, že Slovensko je demokratický právny štát. Podľa premiéra sa voči extrémizmu a fašizmu nedá bojovať len dobrým slovom. Tento boj je nielen vecou prevencie, ale aj represie, lebo zástancovia týchto ideológií nerešpektujú ani právny štát, ani ľudské práva a ani demokraciu.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Január 2017 bol najchladnejší za posledných 30 rokovNasledujúci článok
Škripek sa stal obeťou Trumpovho biča na cudzincov