Pondelok, 25. november 2024
Slnečno 2 °C
Mimoriadne správy
- Ukrajina vyvíja vlastné riadené letecké bomby
- Vojenská továreň v ruskom meste Kaluga čelila útoku dronov
- Výbuch granátu na domácej party zabil 25-ročného mladíka
- Trump sa za ministerku poľnohospodárstva chystá vymenovať Rollinsovú
- Ukrajinci mali britskými raketami Storm Shadow zabiť 500 Severokórejčanov a ruského generála
Poslanec SaS Branislav Gröhling navštevuje školy už niekoľko rokov, niektoré mu však vstup do budovy nepovolili. Verejný priestor sa podľa neho politizuje.
BRATISLAVA 15. januára (WebNoviny.sk) - Poslanec NR SR za SaS Branislav Gröhling počas uplynulých týždňov navštívil približne 30 základných a stredných škôl na Slovensku. Podľa poslanca a tímlídra strany pre školstvo je nevyhnutné byť v kontakte so školami, riaditeľmi a učiteľmi, aby vedel, v akej situácii sa školstvo nachádza."Pred viac ako 10 rokmi som začal so školeniami na odborných školách. Postupom času som navštevoval aj iné typy škôl vrátane gymnázií a základných škôl. Byť v kontakte so školami je nevyhnutné. Je dôležité ich navštevovať ich a diskutovať s riaditeľom a s učiteľmi, aby človek vedel, na čom školy sú a s akými problémami sa stretávajú," povedal pre agentúru SITA Gröhling.
Počet žiakov klesá, učitelia chcú vzdelávať
Podľa poslanca majú niektoré školy problém s priestormi a vybavením a čoraz viac škôl urgentne potrebuje asistentov učiteľov pre integrovaných žiakov. Na základných školách je často badať problém s učebnicami, ktoré nezodpovedajú aktuálnym potrebám vyučovania.
"Mnohé školy pociťujú aj pokles žiakov a hovoria o potrebe racionalizácie," dodal. Branislav Gröhling vyzdvihuje personál našich škôl ako veľmi silnú stránku nášho školstva. "Mnohí učitelia aj riaditelia sú veľmi životaschopní a snaživí ľudia. Obrovské množstvo z nich chce robiť svoju prácu lepšie, chcú sa vzdelávať a chcú ťahať školu ďalej. Nemajú však na to veľmi priaznivé podmienky," hovorí Gröhling.
Verejný priestor sa politizuje
Podľa poslanca by učiteľom prospelo mať rozšírené možnosti zmysluplného kontinuálneho vzdelávania, ako aj školenia zamerané na aktuálne problémy a nedostatky – napríklad je žiaduce vytvoriť celoslovenské školenia učiteľov o lepšom rozvíjaní čitateľskej, matematickej a prírodovednej gramotnosti, aj v reakcii na výsledky testov PISA či TIMMS.
Poslanec však upozorňuje aj na politizáciu školstva. "Vo viacerých prípadoch mi zriaďovateľ nepovolil vstup na školu. Po školách chodím cez desať rokov a doposiaľ to nebol problém. Ak mám diskusie so žiakmi, sú o vzdelávaní, o ich budúcnosti a uplatnení. Sú apolitické a vždy žiadam, aby bol v triede prítomný pedagogický personál. Napriek tomu boli niektorí zriaďovatelia proti. Je vidieť, že verejný priestor sa politizuje a niektorí politici sa snažia ovládať všetko – vrátane škôl. A to je veľmi zlý stav," uzavrel Gröhling.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Obyvateľstvo starne a mozgy utekajú, štát by mal reagovaťNasledujúci článok
Pri Humennom havaroval autobus, vodič šiel prirýchlo