Štvrtok, 21. november 2024
Oblačno -0,9 °C
Mimoriadne správy
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
- Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na izraelského premiéra pre vojnu v Pásme Gazy
- Rusi vo vojne proti Ukrajine prvýkrát použili medzikontinentálnu raketu
- Po tragédii na železničnej stanici v srbskom Novom Sade zatkli 11 ľudí
- Vulkanický systém neďaleko Reykjavíku opäť chrlil lávu
Hajšel: Ruská agresia voči Ukrajine a sankčné opatrenia negatívne ovplyvnili ekonomickú situáciu v EÚ
25.12.2022 (Webnoviny.sk) - Ruská agresia voči Ukrajine a sankčné opatrenia EÚ, ale aj odvetné kroky Moskvy veľmi negatívne ovplyvnili ekonomickú situáciu v členských štátoch EÚ. Takto zhodnotil situáciu v roku 2022 poslanec Európskeho parlamentu Robert Hajšel.
„Je síce potrebné pomáhať Ukrajine, čo EÚ aj robí, ale vlády viacerých štátov vrátane slovenskej nedokázali doteraz podnikom a ani domácnostiam pomôcť prežiť bez otrasov súčasnú energetickú krízu, a o to viac potrebujú pomoc zo strany EÚ," uviedol Hajšel.
Prehlbujúca sa inflácia
Hlavnou reakciou na vzniknutú krízu a najmä prehlbujúcu sa infláciu bolo prijatie programu Re-power EÚ.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
„Implementácia programu nás odpútava od výraznej závislosti na dovoze ruských fosílnych palív. Som rád, že aj na základe môjho nástojenia umožnila Európska komisia Slovensku presunúť na pomoc domácnostiam a ekonomike veľkú časť peňazí z eurofondov, ktoré vláda nedokázala ani za tri roky vládnutia zmysluplne vyčerpať," zhodnotil Hajšel.
Energetická a utečenecká kríza
Podľa slovenských europoslancov by sa mala EÚ v nasledujúcom roku zaoberať najmä opatreniami na riešenie energetickej a inflačnej krízy, podporu hospodárskeho rastu a zamestnanosti a tiež na pomoc pre Ukrajinu.
Ako informovala Kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku, v uplynulom roku v činnosti Európskeho parlamentu a EÚ dominovala snaha pomôcť členským štátom vyrovnať sa s dôsledkami pandémie a opäť oživiť ich ekonomiky.
Štáty tiež reagovali na ruskú agresiu na Ukrajine, s čím sa spája utečenecká a energetická kríza. Únia sa intenzívne usilovala o diverzifikáciu energetických zdrojov, zvýšenie strategickej autonómie a podporu ochrany EÚ.
Viac k témam: energetická kríza, Europoslanci, Inflácia, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk - Hajšel: Ruská agresia voči Ukrajine a sankčné opatrenia negatívne ovplyvnili ekonomickú situáciu v EÚ © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Horskí záchranári pomohli 72-ročnej turistke, počas prechádzky si poranila nohu