Piatok, 22. november 2024
Mimoriadne správy
- Pre podozrivú batožinu evakuovali časť londýnskeho letiska Gatwick
- Ukrajinský parlament zrušil zasadanie pre sprísnenie bezpečnostných opatrení po tom, ako Moskva nasadila novú raketu
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
Premiér pripomenul, že práve Dubček bol lídrom v roku 1968, keď Československo prechádzalo významnými zmenami, ktoré smerovali k demokratickému systému.
BRATISLAVA 13. decembra (WebNoviny.sk) – Alexander Dubček, významná osobnosť československých dejín, bol pre predsedu Európskeho parlamentu (EP) Martina Schulza vzorom.Povedal to v utorok pri slávnostnom odhalení busty Alexandra Dubčeka v priestoroch Európskeho parlamentu v Štrasburgu za prítomnosti slovenského predsedu vlády Roberta Fica a synov Alexandra Dubčeka Milana a Pavla. Fico je v utorok v Štrasburgu, kde v pléne Európskeho parlamentu hodnotí predsedníctvo Slovenska v Rade EÚ.
Fico pôjde na summit do Bruselu, témou bude aj migrácia
Veril v lepšiu budúcnosť
Ako uviedol premiér Fico, Alexander Dubček veril v lepšiu budúcnosť. Pripomenul, že práve Dubček bol lídrom v roku 1968, keď Československo prechádzalo významnými zmenami, ktoré smerovali k demokratickému systému. Toto obdobie vstúpilo do dejín ako Pražská jar. V januári roku 1968 bol zvolený za prvého tajomníka Ústredného výboru Komunistickej strany Československa.
Ako zdôraznil premiér, Dubček reformoval ekonomický aj politický komunistický režim, čo ukončila invázia vojsk Varšavskej zmluvy v auguste v roku 1968 do Československa. Predseda EP Schulz dodal, že Dubček bol jednou z najdôležitejších osobností Európy a je poctou, že jeho busta bude vystavená v priestoroch Európskeho parlamentu v Štrasburgu.
Ocenili aj dve iracké dievčatá
Dubčekovi v roku 1988 na univerzite v talianskej Bologni udelili čestný doktorát. Takisto je aj laureátom Sacharovovej ceny za slobodu myslenia z roku 1989, ktorú udeľuje EP.
Europarlament tiež slávnostne udelil Sacharovovu cenu za slobodu myslenia, a to dvom irackým dievčatám Nádji Murád a Lamjí H. Bašár, ktoré prežili zverstvá tzv. Islamského štátu a teraz bojujú za práva jezídov a žien, z ktorých si ISIS robí sexuálne otrokyne.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Ďalší úder pre Procházku, nebude ani sudcom v LuxemburguNasledujúci článok
Obrazom: Otvorili MLSKAfé, prvú slovenskú kaviareň pre psov