Piatok, 22. november 2024
Mimoriadne správy
- Pre podozrivú batožinu evakuovali časť londýnskeho letiska Gatwick
- Ukrajinský parlament zrušil zasadanie pre sprísnenie bezpečnostných opatrení po tom, ako Moskva nasadila novú raketu
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
Budúcoročný rozpočet pre mestá a obce nezohľadňuje viaceré dôležité vplyvy, namietajú primátori
30.10.2021 (Webnoviny.sk) - Rozpočet pre mestá a obce na rok 2022 nezohľadňuje zmenu podmienok, ktorá v samospráve nastala. Pre agentúru SITA to uviedla výkonná viceprezidentka Únie miest Slovenska (ÚMS) Jana Červenáková.
Rozpočet, ktorý na budúci rok schválila vláda, podľa nej nezohľadňuje viaceré vplyvy, ako je inflácia, zvyšovanie ceny energií, riešenie vplyvu epidémie, potrebu opatrení na riešenie klimatickej krízy či vplyv demografických zmien, ktoré ovplyvňujú rozpočty jednotlivých miest.
Výrazné podfinancovanie
ÚMS tvrdí, že samospráva je na Slovensku dlhodobo výrazne podfinancovaná.
„Odmietame ničím nepodložené názory o dostatku zdrojov a musíme konštatovať, že centrálna vláda nie je ochotná rešpektovať nielen realitu, ale ani napríklad článok 9 Európskej charty miestnej samosprávy, ktorý hovorí o primeranosti zdrojov,“ povedala pre agentúru SITA Červenáková.
Koniec rebríčka
Slovensko sa podľa nej radí na koniec rebríčka štátov Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) v oblasti vlastných zdrojov, ale aj v oblasti rozsahu verejných investícií miestnej a regionálnej samosprávy.
Výsledkom je prehlbujúci sa modernizačný dlh a rastúca nespokojnosť občanov s poskytovanými službami.
Potrebujú viac
ÚMS preto schválený štátny rozpočet vníma ako nástroj, ktorý nielen neumožní mestám odstraňovať modernizačný dlh a poskytovať občanom kvalitnejšie služby, ale navyše poskytne vláde priestor neprimeraným spôsobom zasahovať do rozhodovania orgánov miest.
Podľa Červenákovej by mestá a obce potrebovali o približne 2 miliardy eur ročne viac, aby dosiahli aspoň priemer výdavkov samospráv v Európskej únii.
Otvorenie diskusie
ÚMS zdôrazňuje, že sa od nástupu novej vlády usiluje otvoriť diskusiu nielen o celkovom objeme peňazí pre územnú samosprávu, ale aj o spôsobe vyrovnávania zdrojov a záťaží obcí a regiónov.
„Bohužiaľ, doteraz bezvýsledne. Rovnako tak požiadavky ÚMS na výraznejší vplyv miest, obcí a regiónov na európske zdroje boli rešpektované iba v minimálnej miere,“ dodala Červenáková.
Viac k témam: Ceny energií, Inflácia, Samospráva, Štátny rozpočet
Zdroj: Webnoviny.sk - Budúcoročný rozpočet pre mestá a obce nezohľadňuje viaceré dôležité vplyvy, namietajú primátori © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Pomáhal Fico s absolvovaním pohovoru Szalayovej? Krajský prokurátor má preveriť jej postupNasledujúci článok
Mestské kultúrne stredisko predstaví stálu expozíciu Sabinov v zrkadle času