Utorok, 22. jún 2021
Zamračené  23,9 °C
Mimoriadne správy

Zmiernenie koronakrízy stálo Rakúsko už takmer 50 miliárd eur, najviac peňazí išlo na kurzarbeit

 Webnoviny   1. február 2021  70
Zmiernenie koronakrízy stálo Rakúsko už takmer 50 miliárd eur, najviac peňazí išlo na kurzarbeit

1.2.2021 (Webnoviny.sk) - Núdzové opatrenia na zmiernenie dopadov koronakrízy stáli Rakúsko doteraz takmer 50 miliárd eur. Ďalších 11 miliárd smerovalo do dlhodobejších ekonomických stimulov. Najväčšiu položku predstavoval takzvaný kurzarbeit, teda príspevky ku mzdám zamestnancov so skrátenými úväzkami v celkovej sume 13,5 miliardy eur.

Nasledujú dotácie fixných nákladov firiem vo výške 12 miliárd eur. Garancie úverov a záväzkov stáli verejné financie 8 miliárd eur. Tri miliardy získali samosprávy a ďalšie dve vyplácali z fondu na pomoc v mimoriadnych situáciách. Vyplýva to z prepočtov, ktoré zverejnil v pondelok ekonomický inštitút WIFO.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu


Podporu z prvého balíka pomoci v hodnote štyri miliardy eur začali vyplácať 15. marca, teda v deň, keď v Rakúsku vstúpil do platnosti prvý lockdown. Opatrenia a rámce pre ich uplatňovanie sa postupne rozširovali. V peňažnom vyjadrení ich hodnota vzrástla na 49,6 miliardy eur, čo predstavuje 12,5 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) za uplynulý rok.

Viac k témam: COVID-19, Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus, kurzarbeit
Zdroj: Webnoviny.sk - Zmiernenie koronakrízy stálo Rakúsko už takmer 50 miliárd eur, najviac peňazí išlo na kurzarbeit © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.