Utorok, 11. máj 2021
Jasno  19,6 °C
Mimoriadne správy

Zamestnávatelia sa s vedcami dohodli na protiepidemickej stratégii, môže znížiť riziko výpadku pracovníkov

 Webnoviny  15. marec 2021  34
Zamestnávatelia sa s vedcami dohodli na protiepidemickej stratégii, môže znížiť riziko výpadku pracovníkov

15.3.2021 (Webnoviny.sk) - Priemyselné spoločnosti by v súčasnej epidemickej situácii mali podľa možností vytvárať ustálené a uzatvorené kolektívy, obmedziť miešanie a kontakty zamestnancov v spoločných priestoroch. Ide o jedno z odporúčaní protiepidemických stratégií v podnikoch, ktoré vytvorili predstavitelia zamestnávateľských organizácií a vedci zo Slovenskej akadémie vied.

Chcú tak pomôcť zabezpečiť udržateľné fungovanie priemyselných firiem a prevádzok. Odporúčania by mali výrobné podniky dodržiavať, aby ochránili zamestnancov pred nákazou a čo najlepšie zabezpečili svoje fungovanie.

Pravidelné testovanie


Spoločnosti by taktiež mali klásť dôraz na zabezpečenie pravidelného testovania zamestnancov pred nástupom na prevádzku a výsledky pozitívnych antigénnych testov následne overiť pomocou RT PCR, aby sa falošne pozitívni pracovníci nevystavovali zbytočnej karanténe.

Viac o téme: Koronavírus


„Odporúčame zaviesť systém na izoláciu zamestnancov, u ktorých sa počas práce prejavili príznaky ochorenia COVID-19, zabezpečiť ich otestovanie a transport do karantény, vrátane identifikácie ich blízkych kontaktov. Podľa možností a stratégie daného podniku odporúčame realizovať preventívne programy starostlivosti o zamestnancov,“ píšu ďalej v dokumente zamestnávatelia a vedci.

Veľké firmy by mohli ísť príkladom


Podniky by taktiež mali šíriť osvetu o správaní sa na pracovisku a viesť internú kampaň za očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Vedci okrem toho upozorňujú, že považujú za dôležité zmeniť systém testovania a zvýšiť kapacity na vyhľadávanie kontaktov.

Spoločne so zamestnávateľmi sa zhodli na tom, že skúsenosti z veľkých firiem by mohli slúžiť ako príklad aj pre menšie prevádzky.

Viac k témam: bezpečnostné opatrenia, firmy, Koronavírus, testovanie, zamestnávatelia
Zdroj: Webnoviny.sk - Zamestnávatelia sa s vedcami dohodli na protiepidemickej stratégii, môže znížiť riziko výpadku pracovníkov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.