Sobota, 19. jún 2021
Slnečno  27,8 °C
Mimoriadne správy

Región Spiša a Pienin prišiel pre koronavírus o značný počet turistov, záujem Slovákom bol však vyšší

 Webnoviny  15. marec 2021  49
Región Spiša a Pienin prišiel pre koronavírus o značný počet turistov, záujem Slovákom bol však vyšší

15.3.2021 (Webnoviny.sk) - Vývoj epidemickej situácie súvisiacej s ochorením COVID-19 mal nepriaznivý vplyv aj na minuloročnú turistickú sezónu v regióne severného Spiša a Pienin, a to predovšetkým v máji a júni.

„Napríklad v Stredovekom tábore a Dome ľubovnianskeho mešťana prišlo až k 90-percentnému poklesu návštevníkov. Obmedzené boli totiž školské či rôzne skupinové výlety,“ informovala o tom Oblastná organizácia cestovného ruchu Severný Spiš – Pieniny. Výrazne však počas turistickej sezóny narástol počet slovenských návštevníkov, no prichádzali aj početné skupiny z Česka a Poľska.

Leto prinieslo zlepšenie


Na druhej strane, letné mesiace podľa OOCR priniesli zlepšenie. Kúpele Červený Kláštor Smerdžonka zaznamenali podľa nej pomalší a dlhší rozbeh letnej sezóny, samotné prázdninové obdobie však bolo, čo sa týka počtu hostí absolvujúcich kúpeľnú liečbu, úspešné. Takmer na maximum bola vyťažená aj Chata Pieniny s priemernou dennou návštevnosťou 1 500 až 2 000 ľudí.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu


„Hrad Ľubovňa, ktorý predstavuje v posledných rokoch jeden z najnavštevovanejších hradov, zaznamenal v júli 2020 o 33 percent vyššiu návštevnosť v porovnaní s rokom 2019,“ uviedla OOCR. Celkovo si ho vlani pozrelo viac ako 200-tisíc turistov, čo je o približne 14-tisíc menej ako v roku 2019. Rovnaký nárast návštevnosti po slabšom začiatku sezóny evidoval aj areál liehovaru Nestville Park.

V Oblastnej organizácii cestovného ruchu Severný Spiš – Pieniny počítajú s tým, že aj tohtoročná turistická sezóna bude iná a pravdepodobne stále obmedzená mnohými protiepidemickými opatreniami. Tento rok preto organizácia zameria svoje aktivity predovšetkým na rekonštrukciu turistickej infraštruktúry.

Pripravujú oživenie centra mesta


„Plánujeme obnoviť turistické informačné značenie v rôznych častiach regiónu, údržbu cyklotrás a realizovať sa budú aktivity zamerané na vytvorenie pamätného Domu Goraľa,“ uviedol výkonný riaditeľ OOCR Jakub Ondrej. Na pláne je aj workshop a ďalšie kroky k oživeniu historického centra Starej Ľubovne.

Podľa Ondreja patrí k pripravovaným aktivitám vydanie spoločenskej hry „Objav severný Spiš – Pieniny“. Novinkou bude aj ilustrovaný sprievodca Ľubovnianskeho múzea a významných pamiatok regiónu v anglickej i ruskej jazykovej mutácii.

OOCR sa zameria tiež na prípravu nových propagačných videí, ktoré chce zverejniť na svojej internetovej stránke a sociálnych sieťach. Cieľom je podľa Ondreja zvýšiť povedomie verejnosti o kultúrnom, prírodnom, historickom a sakrálnom bohatstve severného Spiša a Pienin.

Viac k témam: cestovný ruch, Ekonomické dopady koronavírusu, turisti
Zdroj: Webnoviny.sk - Región Spiša a Pienin prišiel pre koronavírus o značný počet turistov, záujem Slovákom bol však vyšší © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.