Piatok, 1. júl 2022
Slnečno  26,5 °C
Mimoriadne správy

Turecko zníži DPH na základné potraviny, prezident Erdogan tak chce bojovať proti vysokej inflácii

 Webnoviny  12. február 2022  46
Turecko zníži DPH na základné potraviny, prezident Erdogan tak chce bojovať proti vysokej inflácii

12.2.2022 (Webnoviny.sk) - Turecký prezident v sobotu oznámil zníženie dane z pridanej hodnoty na základné potraviny o sedem percentuálnych bodov. Opatrenie je súčasťou boja úradov proti vysokej inflácii. Recep Tayyip Erdogan uviedol, že daň z pridanej hodnoty na potraviny znížia z ôsmich percent na jedno.

Jeho rozhodnutie zverejnia v úradnom vestníku a vstúpi do platnosti v pondelok. Ako tiež povedal, vláda očakáva od potravinárskych spoločností zníženie cien o sedem percent.

Medziročná inflácia v Turecku v januári podľa oficiálnych údajov stúpla na úroveň 48,69 percenta. Nezávislí odborníci však tvrdia, že bola až na ohromujúcej úrovni viac ako 115 percent.

Turecko podľa kritikov trpí vysokou infláciou, pretože Erdogan trvá na znížení úrokových sadzieb. Prezident verí, že infláciu spôsobujú vysoké úroky, čo je v rozpore s tradičným ekonomickým myslením.

Viac k témam: DPH daň z pridanej hodnoty, Inflácia, Potraviny, úrokové sadzby, Zníženie DPH
Zdroj: Webnoviny.sk - Turecko zníži DPH na základné potraviny, prezident Erdogan tak chce bojovať proti vysokej inflácii © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.