Utorok, 16. apríl 2024
Mimoriadne správy

Turecko nemôže garantovať vývoz obilia z Ukrajiny, v Čiernom mori podľa šéfa ochodníkov s obilím nemá dostatočnú moc

 Webnoviny   8. jún 2022  200  
Turecko nemôže garantovať vývoz obilia z Ukrajiny, v Čiernom mori podľa šéfa ochodníkov s obilím nemá dostatočnú moc

8.6.2022 (Webnoviny.sk) - Šéf ukrajinského združenia obchodníkov s obilím zavrhol úsilie Turecka o vyrokovanie dohody s Ruskom o obnovení exportu ukrajinského obilia. Ankara podľa neho postráda moc na to, aby bola garantom.

„Turecko nemá v Čiernom mori dostatočnú moc, aby zaručilo bezpečnosť nákladu a ukrajinských prístavov,“ vyjadril sa Serhij Ivaščenko z Ukrajinskej obilnej únie.

Mali by tam byť lode NATO


Ako tiež povedal, Ukrajina by uprednostnila, keby lode NATO vstúpili do Čierneho mora a slúžili ako garanti.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konfliktIvaščenkovmu vyjadreniu predchádzali rokovania medzi Tureckom a Ruskom, ktoré diskutovali o vytvorení bezpečného námorného koridoru v Čiernom mori, aby mohla Ukrajina vyviezť obilie v čase eskalujúcej potravinovej krízy.

Odstránenie mín potrvá mesiace


Moskva tvrdí, že ukrajinské prístavy je potrebné odmínovať, aby bola možná bezpečná lodná doprava, a trvá na svojom práve kontrolovať prichádzajúce lode, či neprivážajú na Ukrajinu zbrane.

Ivaščenko tiež prízvukoval, že to boli Rusi, kto nastražil morské míny v oblasti, a ich odstránenie bude trvať tri až štyri mesiace.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, vývoz obilia
Zdroj: Webnoviny.sk - Turecko nemôže garantovať vývoz obilia z Ukrajiny, v Čiernom mori podľa šéfa ochodníkov s obilím nemá dostatočnú moc © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.