Sobota, 19. jún 2021
Slnečno  28,3 °C
Mimoriadne správy

Slovenské hotely strádajú, ubytovacie zariadenia využilo až o tretinu menej ľudí ako minulý rok

 Webnoviny  24. november 2020  76
Slovenské hotely strádajú, ubytovacie zariadenia využilo až o tretinu menej ľudí ako minulý rok

24.11.2020 (Webnoviny.sk) - Návštevnosť slovenských hotelov, penziónov a ďalších ubytovacích zariadení klesla v septembri tohto roku medziročne o tretinu. Ako ďalej informuje Štatistický úrad SR, cestovný ruch podržali domáci návštevníci, s výnimkou žilinského regiónu ich však bolo menej ako vlani.

V zariadeniach cestovného ruchu sa v septembri 2020 ubytovalo celkovo viac ako 378-tisíc návštevníkov. Medziročný pokles o 35,1 percenta bol dôsledkom stále pretrvávajúcej výrazne nižšej návštevnosti zahraničných hostí, v septembri až o 66,3 percenta.

Zahraničná klientela chýbala aj naďalej najmä v hoteloch v mestách. Hostia strávili v zariadeniach celkovo viac ako 1 milión nocí, medziročne sa ich počet znížil o 27,5 percenta.

Najlepšie si viedol Žilinský kraj


V súhrne, po zohľadnení návštevnosti domácich aj zahraničných hostí, sa počet návštevníkov medziročne najmenej znížil v Žilinskom kraji (o 13,7 percenta), a to najmä vďaka regiónom Liptov, Orava a Turiec. Najnavštevovanejšie oblasti Slovenska, Žilinský a Prešovský kraj, evidovali spolu takmer 180-tisíc návštevníkov.

V Prešovskom kraji, napriek tomu, že má na svojom území mnohé známe turistické lákadlá, klesol celkový počet návštevníkov o 23,2 percenta. V týchto dvoch regiónoch bol zároveň najväčší počet ubytovacích zariadení a lôžok v nich. Kapacity izieb tu boli v septembri využité od 30 do 40 percent, kým napríklad v Bratislavskom a Košickom kraji len na viac ako 20 percent.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusuNávštevnosť na celom Slovensku tvorili aj v septembri najmä domáci turisti, z celkového počtu ubytovaných predstavovali 78,9 percenta. Ich počet sa však oproti vlaňajšku znížil o 13,8 percenta na takmer 300-tisíc.

Spomedzi ôsmich krajov iba jediný, Žilinský kraj, zaznamenal v septembri viac domácich ubytovaných hostí ako vlani (o 0,9 percenta). V ostatných krajoch bol medziročný pokles slovenskej klientely od 7 do 17 percent, v Bratislavskom kraji pokles dosiahol takmer 50 percent.

Najhoršie údaje sú z Bratislavy


Negatívny dopad opatrení spôsobených pandémiou bol najviac viditeľný v Bratislavskom kraji, v ktorom bola celková návštevnosť medziročne nižšia až o 68,1 percenta, počet zahraničných hostí tu však klesol až o viac ako 80 percent. "Samotné mesto Bratislava bolo na tom ešte o niečo horšie, celkový pokles cudzincov prekročil 81 percent," dodal Štatistický úrad SR.

Košice trpeli v septembri taktiež najmä poklesom zahraničnej návštevnosti (o takmer 70 percent), ale návštevnosť do istej miery kompenzovali domáci hostia. Celková návštevnosť Košíc bola v medziročnom porovnaní nižšia o 40,4 percenta.

Obmedzenia cestovania zásadne ovplyvnili aj súhrn návštevnosti od začiatku roka. Za deväť mesiacov roku 2020 sa v slovenských zariadeniach cestovného ruchy ubytovali takmer 3 milióny návštevníkov, čo predstavovalo medziročný pokles oviac ako 40 percent.

Medziročne sa počet domácich návštevníkov znížil o takmer 29 percent a počet cudzincov o viac ako 58 percent. Podľa posledných údajov slúžilo cestovnému ruchu celkovo 4 365 ubytovacích zariadení. K dispozícií bolo takmer 70-tisíc izieb a 183,4-tisíca lôžok. Počet izieb medziročne klesol o 1,6-tisíca a počet lôžok o 4,2-tisíca.

Viac k témam: hoteliérstvo, turizmus, ubytovanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovenské hotely strádajú, ubytovacie zariadenia využilo až o tretinu menej ľudí ako minulý rok © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.