Utorok, 11. máj 2021
Slnečno  14,8 °C
Mimoriadne správy

Novou ministerkou financií USA sa zrejme stane Janet Yellenová, bývala šéfka centrálnej banky

 Webnoviny  24. november 2020  71
Novou ministerkou financií USA sa zrejme stane Janet Yellenová, bývala šéfka centrálnej banky

24.11.2020 (Webnoviny.sk) - Novozvolený prezident USA Joe Biden podľa amerických médií vymenuje za ministerku financií Janet Yellenovú (74). Ak ju Senát vo funkcii potvrdí, bude prvou ženou na tomto poste v histórii USA. Informuje o tom portál bbc.com.

V minulosti bola Yellenová guvernérka americkej centrálnej banky a ekonomická poradkyňa prezidenta Billa Clintona. Yellenovej sa pripisuje pomoc pri navigovaní ekonomického zotavovania z finančnej krízy z roku 2007 a následnej recesie.

Ako šéfka amerického Federálneho rezervného systému (Fed) bola Yellenová známa sústredením väčšej pozornosti na vplyv politiky centrálnej banky na zamestnancov a na náklady vyplývajúce zo zvyšujúcej sa nerovnosti v USA. Prezident Donald Trump prerušil tradíciu, keď sa rozhodol nevymenovať Yellenovú na druhé štvorročné obdobie vo funkcii šéfky Fed-u.

Yellenovej sústreďovanie sa viac na zamestnanosť ako na infláciu jej vytvorilo povesť stúpenkyne nízkych úrokových sadzieb, ktoré podporujú ekonomickú aktivitu.

Viac k témam: americký prezident, minister financií
Zdroj: Webnoviny.sk - Novou ministerkou financií USA sa zrejme stane Janet Yellenová, bývala šéfka centrálnej banky © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.