Piatok, 22. november 2024
Mimoriadne správy

Slovenská ekonomika porastie o minimálne štyri percentá, stúpnu aj mzdy a zníži sa nezamestnanosť

 Webnoviny  31. marec 2018  403  
Slovenská ekonomika porastie o minimálne štyri percentá, stúpnu aj mzdy a zníži sa nezamestnanosť

BRATISLAVA 31. marca (WebNoviny.sk) - Slovenské hospodárstvo v najbližších troch rokoch porastie minimálne štvorpercentným tempom. Predpokladá to Národná banka Slovenska (NBS) vo svojej aktuálnej prognóze.

Hospodársky rast v tomto roku by mal dosiahnuť 4,2 %, čo oproti poslednej prognóze z januára znamená zníženie odhadu o 0,1 percentuálneho bodu. Pre budúci rok ponecháva centrálna banka odhad rastu bez zmeny na úrovni 4,7 % a pre rok 2020 navýšila odhad o 0,2 percentuálneho bodu na 4 %.

Podľa guvernéra NBS Jozefa Makúcha za miernym znížením odhadu rastu hrubého domáceho produktu v tomto roku stojí posunutie impulzu z nábehu rozšírených produkčných kapacít v automobilovom priemysle.

Vývoj spotrebiteľských cien


Aktuálna politická situácia na Slovensku by pritom vývoj ekonomiky nemala nijako ovplyvniť. „Nie je dôvod, aby politická kríza mala významnejší vplyv na ekonomický vývoj Slovenska. Tie fundamenty sú zdravé a preto sa ani neočakáva nejaká zmena ratingu alebo niečo podobné. Je to vývoj, ktorý nemá nejaký zásadný vplyv na ekonomiku a jej fundamenty,“ tvrdí Makúch.

Výraznejšie zmeny centrálna banka neočakáva ani vo vývoji spotrebiteľských cien. Harmonizovaná inflácia by mala počas horizontu prognózy prekračovať 2-percentnú úroveň.

V tomto roku by mali ceny stúpnuť o 2,3 % a v nasledujúcich dvoch rokoch by sa mala inflácia ustáliť na úrovni 2,2 %. Pre tento rok tak NBS prognózu rastu cien znižuje o 0,1 percentuálneho bodu, v budúcom roku naopak navyšuje o 0,1 percentuálneho bodu a pre rok 2020 opäť prognózu znížila o 0,1 percentuálneho bodu.

Rast zamestnanosti


Pozitívnejšie, ako sa očakávalo, by sa však mali vyvíjať mzdy. V tomto aj budúcom roku totiž centrálna banka navýšila odhad rastu priemernej nominálnej mzdy zhodne o 0,3 percentuálneho bodu v tomto roku na 5,4 % a v budúcom roku na 5,6 %.

V roku 2020 naďalej očakáva rast nominálnych miezd o 5,4 %. Pri reálnych mzdách by to malo znamenať v tomto roku nárast o 3,1 %, v budúcom roku o 3,3 % a v roku 2020 o 3 %.

Zároveň by mal na trhu práce pokračovať rast zamestnanosti a pokles nezamestnanosti. Odhad vývoja zamestnanosti ponecháva centrálna banka bez zmeny. V tomto roku očakáva rast o 1,8 %, v budúcom roku o 1,2 % a v roku 2020 o 1,1 %.

Nezamestnanosť by mala klesať z vlaňajších 8,1 % na tohtoročných 7,2 %. Následne by sa mala ďalej znižovať na 6,6 % v roku 2019 a 6 % v roku 2020.

Nedostatok pracovnej sily


Na trhu práce sa majú zosilňovať tlaky vyplývajúce z nedostatku potrebnej pracovnej sily. Naďalej má narastať ponuka voľných pracovných miest a nesúlad medzi dopytom a ponukou pracovnej sily sa prejaví v postupnom spomaľovaní rastu zamestnanosti.

„Pokračovať by malo zvyšovanie participácie, ako aj zamestnávanie pracovníkov zo zahraničia. Aj napriek tomu sa očakáva, že nedostatok vhodnej pracovnej sily bude prorastovo ovplyvňovať cenu práce,“ konštatoval Makúch s tým, že rast miezd podporia aj zmeny v Zákonníku práce.

Celkovo centrálna banka pritom riziká svojej aktuálnej predikcie považuje za vyrovnané. Upozorňuje však, že prehlbujúce sa tlaky na trhu práce poukazujú na nevyhnutnosť prijímania štrukturálnych reforiem, vrátane opatrení na zlepšovanie podnikateľského prostredia s cieľom udržania silného potenciálneho rastu ekonomiky.

„Ten by mal byť podporený dostatkom kvalifikovanej pracovnej sily, ale aj rozvojom investícií zvyšujúcich rast produktivity práce,“ dodal guvernér NBS.

Viac k témam: Jozef Makúch, Národná banka Slovenska, nezamestnanosť, platy, slovenská ekonomika, zamestnanosť
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovenská ekonomika porastie o minimálne štyri percentá, stúpnu aj mzdy a zníži sa nezamestnanosť © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.