Utorok, 22. jún 2021
Malá oblačnosť  23,9 °C
Mimoriadne správy

Šéfka eurokomisie odporúča Poľsku a Maďarsku, aby sa obrátili na Súdny dvor Európskej únie

 Webnoviny  25. november 2020  71
Šéfka eurokomisie odporúča Poľsku a Maďarsku, aby sa obrátili na Súdny dvor Európskej únie

25.11.2020 (Webnoviny.sk) - Šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová navrhuje Poľsku a Maďarsku, aby sa v spore o navrhovaný mechanizmus, ktorý podmieňuje prístup k peniazom z európskych fondov dodržiavaním zásad právneho štátu, obrátili na Súdny dvor Európskej únie (ECJ).

Zablokovaný rozpočet


„Hovoríme o porušovaniach princípov vlády zákona, ktoré teraz ohrozujú rozpočet EÚ... Je veľmi ťažké si predstaviť, že v Európe by ktokoľvek mohol mať niečo proti tomuto princípu,“ povedal von Layenová v Európskom parlamente (EP).

„Ktokoľvek, kto stále pochybuje, má jednoduchú možnosť. Môžu sa obrátiť na ECJ a umožniť, aby tam nové pravidlá preverili,“ dodala.

Rozpočtový rámec EÚ na roky 2021 až 2027 v celkovom objeme 1,8 bilióna eur tento týždeň zablokovali Poľsko a Maďarsko.

Ohrozená pomoc


Varšava a Budapešť kritizujú požiadavku viazať vyplácanie peňazí z eurofondov na dodržiavanie zásad právneho štátu. Súčasťou rozpočtového rámca je aj plán ekonomických stimulov vo výške 750 mld. eur.

Bez dohody na rozpočtovom pláne hrozí, že EÚ začne od budúceho roka fungovať v rozpočtovom provizóriu.

Pandémiou najviac postihnuté krajiny ako Taliansko a Španielsko, ktoré čakajú na pomoc z fondu obnovy, ju zase nemusia dostať.

Viac k témam: fond obnovy, rozpočet Európskej únie
Zdroj: Webnoviny.sk - Šéfka eurokomisie odporúča Poľsku a Maďarsku, aby sa obrátili na Súdny dvor Európskej únie © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.