Utorok, 11. máj 2021
Jasno  14,8 °C
Mimoriadne správy

Bratislava obsadila tretiu priečku v hodnotení kvality verejného obstarávania veľkých miest

 Webnoviny  26. november 2020  60
Bratislava obsadila tretiu priečku v hodnotení kvality verejného obstarávania veľkých miest

26.11.2020 (Webnoviny.sk) - Bratislava je dobrý obstarávateľ, ktorý podporuje konkurenciu a zákazky sú otvorené súťaži viacerých firiem. Hlavné mesto obsadilo tretiu priečku v nezávislom hodnotení kvality verejného obstarávania, v kategórii veľkých miest. V tlačovej správe o tom informuje hovorkyňa magistrátu Katarína Rajčanová.

Dobrá prax je kľúčová


"Bratislava získala v nezávislom hodnotení kvality verejného obstarávania Zindex za posledné dva roky známku 75 percent, čím sa v kategórii veľkých miest umiestnila na treťom mieste," uvidela hovorkyňa. V hodnotení najlepšie uspelo mesto Prešov so známkou 77 percent.

Zindex vyjadruje, či verejný obstarávateľ postupuje v súlade s dobrou praxou, teda s odporúčaniami pre hospodárne obstarávanie podľa OECD, Európskej komisie či iných expertných organizácií.

"Dobrá prax totiž vyžaduje viac ako iba postup podľa zákona," vysvetlila hovorkyňa a dodala, že v súvislosti s verejným obstarávaním mesto dodnes dostáva vysoké pokuty za súťaže z predchádzajúcich volebných období.

"Je možné očakávať, že pokuty ešte pribudnú, keďže stále prebieha niekoľko súdnych a správnych konaní. Za posledné dva roky žiadne takéto konanie nepribudlo, naopak, výsledky hodnotenia Zindex ukazujú pozitívnu spätnú väzbu na zmenu spôsobu verejných obstarávaní, ktorých proces vylepšujeme," doplnila.

Vysoko hodnotené inovácie


Bratislava vynikla najmä v indikátore Nástroje podporujúce hospodársku súťaž, kde oproti slovenskému priemeru 52 percent získala až 83 percent.

"Pozitívne boli hodnotené dlhšie lehoty na predkladanie ponúk, súťaženie nielen o cenu, ale aj o kvalitu či delenie väčších zákaziek na menšie časti, čo podporuje malé a stredné podniky," vysvetlila hovorkyňa a dodala, že vysoko boli hodnotené aj tzv. inovatívne postupy verejného obstarávania, napríklad jedna z prvých dvojkolových súťaží návrhov na Slovensku – na kúpele Grössling, ktorá je zároveň druhou bilingválnou súťažou.

"Aj prvá slovenská bilingválna súťaž pritom bola bratislavská, konkrétne architektonický súťažný dialóg na Námestie SNP a Kamenné námestie, ktorý je zároveň prvý architektonický súťažný dialóg na Slovensku," doplnila.

Chcú zvyšovať počet uchádzačov


Bratislava chce v budúcnosti pokračovať v zvyšovaní počtu firiem vo verejnom obstarávaní.

"V tejto oblasti mesto zaostalo za priemerom Slovenska podľa daného hodnotenia o sedem percent. Avšak aj v súčasnosti sa už podarilo počet uchádzačov navýšiť," uviedla hovorkyňa.

Nižšie hodnotenie hlavné mesto získalo za pochybenia vytknuté zo strany Úradu pre verejné obstarávanie, aj keď v danom prípade išlo o obstarávanie vyhlásené v predchádzajúcom období.

Zindex je výstupom akademického výskumu na Fakulte sociálnych vied Karlovej Univerzity, je publikovaný združením Econlab v spolupráci s Nadáciou Zastavme korupciu a výsledky je možné nájsť na webovej stránke Zindex.sk.

Viac k témam: verejné obstarávanie, Zindex
Zdroj: Webnoviny.sk - Bratislava obsadila tretiu priečku v hodnotení kvality verejného obstarávania veľkých miest © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.