Utorok, 11. máj 2021
Slnečno  15,3 °C
Mimoriadne správy

Odborári začínajú s petíciou na vyhlásenie referenda aj o minimálnej mzde a príplatkoch za prácu v noci

 Webnoviny  26. november 2020  51
Odborári začínajú s petíciou na vyhlásenie referenda aj o minimálnej mzde a príplatkoch za prácu v noci

26.11.2020 (Webnoviny.sk) - Konfederácia odborových zväzov (KOZ) začína s petíciou za vyhlásenie referenda na ochranu práv zamestnancov a zachovanie postavenia odborov na Slovensku. Na štvrtkovej tlačovej besede to uviedol prezident KOZ Marián Magdoško.

Päť referendových otázok


Petícia podľa neho obsahuje päť navrhovaných referendových otázok. Prvá z nich je, aby minimálna mzda na Slovensku dosahovala aspoň 60 percent z priemernej mzdy na Slovensku. Ďalšou otázkou chcú odborári riešiť príplatky za prácu v noci, či v sobotu a nedeľu, ktoré by podľa nich mali byť naviazané na minimálnu mzdu.

V petícii by sa mali tiež občania vyjadriť k tomu, či by sa šesť minimálnych mzdových nárokov podľa stupňa náročnosti práce malo stanovovať ako násobok základnej sumy minimálnej mzdy. Štvrtá otázka rieši postavenie KOZ v tripartite.

Zástupcami zamestnancov v Hospodárskej a sociálnej rade SR by podľa tejto otázky mali byť tie odbory, ktoré majú najvyšší počet členov. Občania by tiež mali v petícii vyjadriť súhlas s tým, aby odborová organizácia mohla pôsobiť u zamestnávateľa aj v prípade, že jeden alebo viacero členov odborového orgánu nebude zamestnancom zamestnávateľa, u ktorého pôsobí odborová organizácia.

Protestami nič nedosiahli


"Sú to všetko veci, kvôli ktorým sme v auguste odišli z tripartity a ktoré sme akcentovali na protestných zhromaždeniach," povedal šéf KOZ. Upozornil na to, že v uplynulom čase organizovali odborári protestné aktivity v šiestich mestách na Slovensku, ktorými však nič nedosiahli.

"Považujeme to za neskutočnú arogancii moci," povedal. Minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak podľa Magdoška "porušuje všetko, čo sa dá".

Pripomenul, že predstavitelia KOZ odišli koncom augusta tohto roka z rokovania tripartity preto, že sa minister Krajniak jednostranne spojil so zamestnávateľmi pri dohadovaní sa o novele zákona o minimálnej mzde.

Viac k témam: minimálna mzda, nočné príplatky
Zdroj: Webnoviny.sk - Odborári začínajú s petíciou na vyhlásenie referenda aj o minimálnej mzde a príplatkoch za prácu v noci © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.